Answer:
1. If it is true that 60 percent of the trees in a forested region are classified as softwood, 0.015 is the probability of obtaining a population proportion greater than 0.6.
Step-by-step explanation:
Hello!
The historical information indicates that 60% of the forest trees are classified as softwood.
A botanist thinks that the proportion might be greater than 60%, so he tested his belief obtaining:
H₀: p = 0.60
H₁: p > 0.60
p-value: 0.015
You need to interpret this p-value. Little reminder:
The p-value is defined as the probability corresponding to the calculated statistic if possible under the null hypothesis. It represents the % of size n samples from a population with proportion p=p₀, which will produce a measure that provides evidence as (or stronger) than the current sample that p is not equal to p₀.
The correct answer is:
1. If it is true that 60 percent of the trees in a forested region are classified as softwood, 0.015 is the probability of obtaining a population proportion greater than 0.6.
I hope this helps!
Answer:
3
/2
Step-by-step explanation:
As given, AC = BC, its an isosceles triangle.
Now, CD is perpendicular to AB, therefore AD = DB = 0.5AB = 3/2
Now take triangle ACD,
using Pythagoras theorem,
AC =
AC = 3
/2
:-)
Answer:
4
Step-by-step explanation:
Let's set up an equation using the formula for the area of a triangle.
Hint #22 / 3
\begin{aligned} \text{Area of a triangle} &= \dfrac12 \cdot \text{base} \cdot \text{height}\\\\ 12&= \dfrac12 \cdot 6 \cdot x \\\\ 12&= 3x \\\\ \dfrac{12}{\blueD{3}}&= \dfrac{3x}{\blueD{3}} ~~~~~~~\text{divide both sides by } {\blueD{ 3}}\\\\ \dfrac{12}{\blueD{3}}&= \dfrac{\cancel{3}x}{\blueD{\cancel{3}}}\\\\ x &=\dfrac{12}{\blueD{3}}\\\\ x &=4\end{aligned}
Area of a triangle
12
12
3
12
3
12
x
x
=
2
1
⋅base⋅height
=
2
1
⋅6⋅x
=3x
=
3
3x
divide both sides by 3
=
3
3
x
=
3
12
=4
Answer:
The lower intersection is a translation of the upper intersection. This means that corresponding angles overlap each other on translation. So, the corresponding angles are congruent.
Step-by-step explanation:
Answer:
210.6 cm
Step-by-step explanation:
Given that a piece of ribbon is cut into two shorter pieces in the ratio 2.8:1.25.
So that means length of the first smaller piece = 2.8x
and length of the second smaller piece = 1.25x
Then difference between their lengths = 2.8x-1.25x = 1.55x
Given that difference is equal to 80.6 centimeters then we get
1.55x=80.6
or x= 80.6/1.55
or x=52
then length of the original piece = 2.8x+1.25x
= 2.8*52+1.25*52
= 145.6+65
= 210.6 cm