He sold 87 muffins.
28.50 / 0.75=38 muffins, thats how much he had to sell to get hes money back on the supplies.
36.75 / 0.75=49 muffins, the profit money equals to 49 muffins, so 38+49=87
The quantities in the proportion you give add to 16 pounds, of which 2 pounds are cement. That is, cement constitutes 1/8 of the total weight.
For each yard of concrete, 4000 lb/8 = 500 lb of cement are used.
For 12.5 yards of concrete, 12.5 * 500 = 6,250 pounds of cement will be used.
_____
"yard" in this case is shorthand for "cubic yard".
Scenarios B, D, and F require a police officer. In scenario B, 1:00-2:00pm, and scenario F, 5:00-6:00pm, there are 24 cars. In scenario D, 3:00-4:00pm, there are 21 cars. Both 24 and 21 are greater than 17, so a traffic officer is needed. However, in other scenarios, the number of cars are all less than 17, and no officer is needed.
Step-by-step explanation:

Answer:
The correct answer would be option C.
Step-by-step explanation:
Since he gives the dog 3 liters of water and 500 grams of food a day we know that on the fifth day the dog will have gotten 15 liters of water and 2,500 grams of food.