answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
joja [24]
2 years ago
5

A cylindrical cardboard tube with a diameter of 8 centimeters and a height of 20 centimeters is used to package a gift. What is

the approximate volume of the tube? Round to the nearest whole cubic centimeter.
1,005 cm3
1,340 cm3
3,351 cm3
4,021 cm3
Mathematics
2 answers:
Usimov [2.4K]2 years ago
8 0
The volume of a cylinder can be calculated by multiplying the area of its base times the height. It is calculated as follows:

V = πr²h
V = π(8/2)²(20)
V = 1005.31 cm³

Therefore, the correct answer is option 1. Hope this answers the question. Have a nice day.
vfiekz [6]2 years ago
6 0

The correct answer is:

A. 1,005 cm^{3}

The approximate volume of the tube is 1,005.

|Huntrw6|

You might be interested in
Find the length of the leg of a right triangle with leg length b= 21.5 inches and the hypotenuse c= 31.9 inches. Use a calculato
sweet [91]

Answer:

23.6 (approximate value)

Step-by-step explanation:

  • a*a+b*b=c*c Pythagorean thereom
  • (21.5)^2 + b*b = (31.9)^2
  • b*b= 1017.61 - 462.25
  • √b*b= √555.36
  • b=23.6(approximate value)
8 0
1 year ago
The quotient of 15 and a number is 1 over 3 written as an equation
Agata [3.3K]

Answer:

15/x=1/3

Step-by-step explanation:

The quotient of 15 and a number=15/x=1/3

15/x=1/3


6 0
1 year ago
Point of tangency of an inscribed circle divides a leg of an isosceles triangle into 3 cm and 4 cm line segments (considered fro
Lana71 [14]

Answer:

22

Step-by-step explanation:

5 0
1 year ago
bottles of sparkling water usually cost $1.69 each. this week they're on sale for 4 for $5 . You bought one last week and one th
inessss [21]

Generally, they are $1.69 apiece, and this week they are 4 for 5$

This means that this week, they are $1.25 apiece, meaning you spend less, by about $0.44

This weeks is cheaper by 44 cents

8 0
1 year ago
Read 2 more answers
Find the difference 18,354 4,672
attashe74 [19]

Answer:

18,354 - 4,672= 13,682

Step-by-step explanation:

I'm not sure what you meant but above is the answer of what I think you were asking.

6 0
1 year ago
Other questions:
  • Which line is parallel to line r? line p line q line s line t
    8·2 answers
  • The time at which the mailman delivers the mail to ace bike shop follows a normal distribution with mean 2:00 pm and standard de
    13·1 answer
  • The center of mass is defined as a point on the straight line between two objects with masses m1 and m2 such that . What are the
    13·2 answers
  • Which of the following are among the five basic postulates of Euclidean geometry?
    13·1 answer
  • One candy making machine can produce 350 Swedish jelly candies per minute. At that rate, how many Swedish jelly fish candies cou
    15·1 answer
  • Find x. Round your answer to the nearest tenth of a degree.
    8·2 answers
  • What is the value of 3 minus (negative 2)? A number line going from negative 5 to positive 5. –5 –1 1 5What is the product? (6)
    13·1 answer
  • HELP ASAP!!!! WILL GIVE BRAINLIEST! Tamara bought yarn for $39 and 2 pairs of knitting needles. Her total cost for the yarn and
    13·2 answers
  • Fionn observed that 91\%91%91, percent of the background checks he processes are for potential employees who have already interv
    12·1 answer
  • Emily is a songwriter who collects royalties on her songs whenever they are played in a commercial or a movie. Emily will earn $
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!