Answer:
a. 95% confidence interval estimate for the population mean amount of paint included in a 1-gallon can is 0.998±0.0055
b. <u>No,</u> because a 1-gallon paint can containing exactly 1-gallon of paint lies <u>within</u> the 95% confidence interval.
c. Yes. The population amount of paint per can is assumed normally distributed, because confidence interval calculations assume normal distribution of the parameter.
d. 90% confidence interval is 0.998±0.0046. The answer in b. didn't change; 1-gallon paint can containing exactly 1-gallon of paint lies <u>within</u> the 90% confidence interval. The manager <u>doesn't have</u> a right to complain to the manufacturer.
Step-by-step explanation:
Confidence Interval can be calculated using M±ME where
M is the sample mean amount of paint per 1-gallon can (0.998 gallon)
ME is the margin of error from the mean
And margin of error (ME) can be calculated using the equation
ME=
where
- z is the corresponding statistic in the 95% confidence level (1.96)
- s is the sample standard deviation (0.02 gallon)
- N is the sample size (50)
Then ME=
≈0.0055
95% confidence interval is 0.998±0.0055
90% confidence interval can be calculated similary, only z statistic is 1.64.
ME=
≈0.0046
90% confidence interval is 0.998±0.0046
√128 = 11.31
11.31 > 11.3 and 11.31 < 11.4
Answer
11.3 and 11.4
Answer:
I am going to show you the first steps to complete squares for the given equation: 1) Starting equation: 3x^2 + 9x -4 = 0 2) Add 4 to both sides => 3x^2 + 9x - 4 + 4 = 4 => 3x^2 + 9x = 4 3) Extract common factor 3 in the left side => 3 (x^2 + 3x). Now, compare with a(x^2 + 3x) and you get a = 3. Answer: a = 3.
Answer:
y=-6/5+9
Step-by-step explanation:
your going ro put it in y=mx+b format
so it would be ur equation 12x+10y=90
subtract 12x from both sides and get 10y=-12x+90
u have to get 10 by itself so you divide 10 to everything and get y=-12/10x+90/10
you have to simplify so get y=-6/5+9
Answer:
58464
Step-by-step explanation:
Multiply the two numbers