Answer:

Step-by-step explanation:
Given
Shape: Right Circular cone
Height, h = 12.5 cm
Base circumference, C = 5.8cm
Required:
Calculate Volume
The volume of a cone is calculated as thus;
Volume, 
Where V, r and h represent the volume, the radius and the height of the cone respectively
But first we need to calculate the radius of the cone.
Using formula of circumference.

We have C to be 5.8cm
By substituting this value;

Divide through by 



Now, we can calculate the volume of the cone
By substituting
and h = 12.5 cm;
becomes



Take
as 3.14


---- Approximated
Hence, the volume of the cone is; 
The smaller the magnitude of the correlation, the weaker the correlation. The magnitude of -0.25 is 0.25, the smallest correlation magnitude.
Answer:
C. A bag of 15 marbles , with 9 marbles representing female students, has a marble drawn 4 times with replacement
Step-by-step explanation:
i took the test and got it right ;)
Answer:
0.57 or 0.56
Step-by-step explanation:
passenger fares + tax revenue = operating costs
Thus:
passenger fares = operating costs - tax revenue
= $69 million - $30 million
= $39 million
The ratio of passenger fares to total operating costs is:
$39 million
= 0.5652.
$69 million
To the nearest hundredth, the farebox recovery ratio is 0.57.
<span>A freight train completes its journey of 150 miles 1 hour earlier if its original speed is increased by 5 miles/hour. What is the train’s original speed?
***
let x=original speed
x+5=increased speed
travel time=distance/speed
..
lcd:x(x+5)
150(x+5)-150x=x(x+5)
150x+750-150x=x^2+5x
x^2+5x-750=0
(x-25)(x+30)=0
x=25
What is the train’s original speed? 25 mph</span>