answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Paraphin [41]
1 year ago
15

The total operating costs of a monorail are paid using a combination of passenger fares and tax revenue. The farebox recovery ra

tio is the ratio of passenger fares to total operating costs. A monorail in one city has $69 million in operating costs per year, and uses $30 million from tax revenue.
To the nearest hundredth, what is the farebox recovery ratio for the city?
Mathematics
1 answer:
Vadim26 [7]1 year ago
4 0

Answer:

0.57 or 0.56

Step-by-step explanation:

passenger fares + tax revenue = operating costs

Thus:

passenger fares = operating costs - tax revenue

= $69 million - $30 million

= $39 million

The ratio of passenger fares to total operating costs is:

$39 million

= 0.5652.

$69 million

To the nearest hundredth, the farebox recovery ratio is 0.57.

You might be interested in
the center of a circular sunflower with a diameter of 4 centimeters is (-2,1). Which equation represents the sunflower?
BigorU [14]
The standard equation the circle is given by:
 (x-xo) ^ 2 + (y-yo) ^ 2 = r ^ 2
 Where,
 (xo, yo): coordinates of the center of the circle
 r: radius of the circle
 Substituting values we have:
 (x - (- 2)) ^ 2 + (y-1) ^ 2 = (4/2) ^ 2
 Rewriting:
 (x + 2) ^ 2 + (y-1) ^ 2 = 4
 Answer:
 
An equation that represents the sunflower is:
 
(x + 2) ^ 2 + (y-1) ^ 2 = 4
6 0
2 years ago
Write 12,430,090in expanded form
stira [4]
10,000,000+2,000,000+
400,000+30,000+90
7 0
1 year ago
Tara owes $14,375 in credit card debt. The interest accrues at a rate of 5.3%. She is also borrowing $570 each month for rent fr
siniylev [52]

Answer:

(f + g)(t) = f(t) + g(t) = 14375 (1 + \frac{5.3}{100})^{t} + 6840t

$29619.13

Step-by-step explanation:

a. Tara has $14375 in credit card debt and the interest rate is 5.3%.

Now, if f(t) represent the amount of money Tara have in credit card debt, where t is the number of years after after interest begins to accrue, then  

f(t) = 14375 (1 + \frac{5.3}{100})^{t} ......... (1)

Again Tara borrows $570 each month for rent from her parents without any interest.  

If g(x) represent the amount of money Tara owes to her parents, where t represents the number of years passed,then we can write  

g(t) = 570 × 12t = 6840t ........ (2)

Therefore, (f + g)(t) = f(t) + g(t) = 14375 (1 + \frac{5.3}{100})^{t} + 6840t

b. So, for t = 2 years,  

(f + g)(t) = 14375 (1 + \frac{5.3}{100})^{2} + 6840 \times 2 = $29619.13

So, Tara has to repay $29619.13 if she continues this way without any repayment for 2 years. (Answer)

7 0
1 year ago
A company logo is made up of a square and three identical triangles. What is the area of the logo? Enter your answer in the box.
garri49 [273]
Given:
square with sides measuring 7 cm.
3 triangles attached to three sides of the square. A line bisecting one triangle is measured at 4 cm.

Area of a square = s² = (7cm)² = 49 cm²

Area of a triangle = hb/2 = (4cm*7cm)/2 = 14 cm² 
Area of the 3 triangles = 14 cm² x 3 = 42 cm²

Total area of the logo = 49 cm² + 42 cm² = 91 cm²
7 0
1 year ago
Read 2 more answers
mary is preparing for her college entrance exams. in a practice test, she answered 12 problems in 30 minutes. at this rate, how
mariarad [96]
12 problems = 30 minutes
24 problems = 60 minutes
36 problems= 90 minutes
48 problems = 120 minutes
60 problems = 150 minutes 

Mary can respond 60 problems in 2 hours and 30 minutes/ 2 hours and half/ 150 minutes.

Hope this helps xx
3 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The table shows how an elevator 500 feet above the ground is descending at a steady rate.
    15·2 answers
  • Door panels are stored in the yard on pallets holding 20 panels. The yard currently has 5 complete pallets and 20 additional pal
    13·1 answer
  • Store A advertises a sale for 3 loves of bread for $5.94. Explain how to use an equivalent rate to find the unit price of the br
    8·2 answers
  • Which statements describe an object in motion that has no external force acting on it? Check all that apply.
    7·2 answers
  • What is the simplest form of RootIndex 3 StartRoot 27 a cubed b Superscript 7 Baseline EndRoot?
    5·2 answers
  • The lengths in feet of three pieces of timber are 48, 72, and 40. The sawmill operator needs to cut the timber into logs of equa
    7·1 answer
  • A statistics professor randomly selects 31 students from their morning class and asks ``How much sleep did youget the night befo
    14·2 answers
  • In Virginia, 120 lame dogs were tested for arthritis and Lyme disease. The results showed that 42 of the dogs had Lyme disease,
    7·1 answer
  • A referee moves along a straight path on the side of an athletic field. The velocity of the referee is given by v(t) = 4(1-6)cos
    10·1 answer
  • Look at picture, answer quick please
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!