Answer: Profit of charging the optimal block price is 73.5 cent or $0.74.
Explanation:
Given that,
The inverse demand function: P = 25 − 3Q (in cents)
Cost of producing = C(Q) = 1 + 4Q (in cents)
By charging the optimal block price, the firm produce at a point where
Price = Marginal Cost (MC)
MC = 4
Therefore,
25 − 3Q = 4
Q = 7
Consumer Surplus = Profit of charging the optimal block price=0.5 × (y-intercept of the demand curve -MC) × Q
= 0.5(25 - 4) × 7
= 73.5 cent
It is equivalent to $0.74.
10.70% - Option D
<u>Explanation:</u>
One-year interest rate one year from now:


= 1.625625 divide by 0.16
=10.160
Therefore, an approximate answer is 10.70%
Respect Maturity (YTM) – in any case alluded to as recovery or book yield – is the theoretical pace of return or loan cost of a fixed-rate security, for example, a security. The YTM depends on the conviction or understanding that a financial specialist buys the security at the present market cost and holds it until the security has developed (arrived at its full worth), and that all premium and coupon installments are made in a convenient manner.
The answer to this problem is "COHESION" which also means that an action forming or coming up as a united whole. Hence, when Navy seals go through extremely difficult training and exercises. For those who succeed become a member of one of the most elite and strong fighting units in the world. They must trust each other completely and form an intense emotional bond s and these teams have levels of COHESION. They work hard for a common goal as consider each other as one in moving during fights. They are united and having this strong bond between each other.
<span>58%
Given that the new operator met the quota, that means that she's either one of the 90% of the trained operators, or one of the 65% of the untrained operators. And since the split between the trained and untrained operators is 50/50, we have
0.90 * 0.5 = 0.45 of all the operators have been trained and meet quota.
0.65 * 0.5 = 0.325 of all the operators have not been trained and meet quota.
So 0.45 + 0.325 = 0.775 of all operators meet quota.
So the probability of her being trained is
0.45 / 0.775 = 0.580645161 = 58.0645161%
Rounding to 2 significant figures gives 58%</span>