Answer:
Her kitchen Staff can spend up to $3.00 on product cost.
Explanation:
Selling price= $10.00
Margin= $4.00
Labor costs = $10.00*30% = $3.00
Selling Price = Contribition margin + Labor costs + Product Cost.
Isolating Product cost from the equation:
Product cost = Selling price - (Contribution margin + Labor costs)
Product cost = $ 10.00 - ($4.00 + $3.00)
Product cost = $ 10.00 - $7.00
Product cost = $ 3.00
The max. amount that kitchen staff can spend on product cost is: $ 3.00
Answer:
The correct answer is A.
Explanation:
Giving the following information:
Activity Cost Pool Activity Measure Total Cost Total Activity
Machining Machine-hours $330,000 15,000 MHs
To calculate the predetermined manufacturing overhead rate we need to use the following formula:
Predetermined manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base
<u>Machinning:</u>
Predetermined manufacturing overhead rate= 330,000 / 15,000
Predetermined manufacturing overhead rate= $22 per machine-hour
<u>Machine setups:</u>
Number of setups $50,000 100 setups
Predetermined manufacturing overhead rate= 50,000/100
Predetermined manufacturing overhead rate= $500 per set-up
Answer:
Variable, $85; absorption, $105.
Explanation:
Variable costing $85
Absorption costing $105=(85+20)
Answer:
Production budget = 75,000 units
Explanation:
<em>The production budgeted for a particular period is the expected units to be produced after adjusting the sales budget figures for opening and closing inventories. </em>
Production = Sales volume + closing inventory - opening inventory
Production budget for 2016
=85,000 + 20,000 - 30,000
= 75,000 units
Answer:
A. $2,700,000
Explanation:
For computing the deduction amount for depreciation tax, first we have to calculate the total amount of deferred tax amount which is shown below:
Total Deferred tax amount = Deferred tax × (percentage value ÷ tax rate)
= $90,000 × (100% ÷ 30%)
= $300,000
And the depreciation expense in this year is $2,400,000
So, the total amount deducted would be
= $300,000 + $2,400,000
= $2,700,000