Answer:
The sample proportion represents a statistically significant difference from 50%
Step-by-step explanation:
Null hypothesis: The sample proportion is the same as 50%
Alternate hypothesis: The sample proportion is not the same as 50%
z = (p' - p) ÷ sqrt[p(1 - p) ÷ n]
p' is sample proportion = 289/400 = 0.7225
p is population proportion = 50% = 0.5
n is number of students sampled = 400
z = (0.7225 - 0.5) ÷ sqrt[0.5(1 - 0.5) ÷ 400] = 0.2225 ÷ 0.025 = 8.9
The test is a two-tailed test. Using a 0.01 significance level, critical value is 2.576. The region of no rejection of the null hypothesis is -2.576 and 2.576.
Conclusion:
Reject the null hypothesis because the test statistic 8.9 falls outside the region bounded by the critical values -2.576 and 2.576.
There is sufficient evidence to conclude that the sample proportion represents a statistically significant difference from 50%.
Answer:
First one:
Linearly, because the table shows that the orchids increased by the same amount each month
Step-by-step explanation:
Let y be the no. of Orchids and x be the no. of months
y = 1.4x + 9.6
Answer:
The slope represents the rate of change of earnings in a week for every unitary change in number of doors knocked. For Jessica's function, her earnings change by +7 units for every unit of door she knocks.
U need n = 2 6 hope this help u nedd 62626wnesslln
Answer:
13.30
Step-by-step explanation:
$79.80 / 6 hours = $13.30