In this report, there are three variables being
mentioned. These are:
1st variable = 19 minutes
2nd variable = 7 jumps
3rd variable = 79%
In this problem, I believe what we are asked to do is to
identify the type of variable the 2nd variable is. We are given that
the 2nd variable is “7 jumps”.
This means that the 2nd variable is quantitative because it
refers to or relating to a measurement of something rather than the quality. We
also know that jumps can only take whole numbers, not decimal. Therefore it is
also discrete. Hence, the 2nd variable is:
quantitative and discrete
I’m pretty sure the answer is the 3rd one
Answer:
risk free rate of return is = 11.37 %
Explanation:
given data
K expected rate of return = 13%
K standard deviation = 19% = 0.19
L expected rate of return = 10%
L standard deviation = 16% = 0.16
to find out
risk-free portfolio rate of return
solution
first we find here weight of each portfolio
weight of K =
..................1
weight of K = 
weight of K = 0.4571 = 45.71%
and
weight of L = 1 - 0.4571
weight of L = 0.5428 = 54.28 %
so that
risk free rate will be here
risk free rate = ( weight of K × K expected rate of return ) + ( weight of L + L expected rate of return ) ..........................2
risk free rate = ( 45.71 % × 13 % ) + ( 54.28 % + 10% )
risk free rate = 11.37 %
Answer:
D) 3.48
Explanation:
Current Year Sales = $700
Growth rate = 15%
Projected Sales=$700*15% +$700
Which is $805
Required inventory = $30.2 + 0.25*projected sales
Req.Inv = $30.2 + 0.25($805)
Req.Inv = $231.45
Inventory turn over = projected sales/Req.inv
$805/$231.45
Inventory turn over = 3.48 times
Answer:
D.
Municipal bond because the equivalent taxable yield is 6.6%
Explanation:
we should make the important difference that municipal bonds are tax free while corporate bonds don't.
Therefore we should solve for the after tax rate fo the corporate bond:

The corporate bond as a yield of 4.5% after taxes which is lower than the municipal bond. This make it more attractive
We can also solve for the pre-tax rate of the municipal bond:

the municipal bonds would be equivalent to a 6.6% corporate bonds.
This makes option D correct.