<span>Demand for gasoline is not affected by price increments as compared to Domino's Pizza. Gasoline is an essential product whose price variation does not minimize demand. The quantity demanded will also not be affected because of the nature of need and requirements.</span>
Answer:
<em>The impact on the date the services are completed and invoiced is just that the payment of $9,000.00 has been processed and received on the 30th day of the month.</em>
Explanation:
While entering an <em>Advance Payment (AP) </em>invoice, there is the option to enter an invoice and posting date: Invoice Date – refers to <em>the date of the actual invoice</em>, This is used to determine the <em>due date</em>. The payment terms use this date to determine the due date and discount period. Post Date is used for<em> releasing to General Ledger.</em>
<em></em>
<em>A transaction date in the date upon which a trade takes place for a security or other financial instrument. The transaction date represents the time at which ownership officially transfers</em>
Answer:
A is the correct option.
Explanation:
Green living means the way of life which contributes to maintaining the natural ecological balance in the environment. It is also related to preserving the planet, its natural systems and resources.
The various things one can do for living a given life includes reducing pollution, conservation of natural resources, recycling the non-biodegradable products, planting more trees on vacant and wastelands and contributing in maintaining the ecological balance on earth.
For organizations, going green helps them to cut costs by conserving energy and resources, saving water and electricity, sending unwanted items for recycling, purchasing recycled products
Answer: 88.89 or 89
Explanation: Futures contract refers to a legal binding which obligates a buyer and seller to transact about a commodity, good, security or services at a predetermined price but goods are delivered or paid for in the future.
Given the following ;
Portfolio value(p) = $20million
Portfolio Beta (b) = 1.2
Index price (i) = 1080
Multiplier = 250
Future value(A) = index price × multiplier
Future value(A) = 1080 × 250 = 270000
Number of contracts (N) = (portfolio value × portfolio Beta) ÷ future value
N = ($20,000,000×1.2)÷270000
N = 24000000 ÷×270000
N = 88.8888=88.89
N = 89 (NEAREST whole number)
The total length of cable that is needed for the installation of the lighting in the new apartments is calculated by multiplying the number of apartments and the length of cable needed for each apartment. The calculation is shown below.
L = (12 apartments)(60 m/apartment) = 720 meters of cable
As given in the problem, each spool holds 100 meters of cable. The number of spools needed is therefore calculated by dividing the total length by the length of cable per spool as shown below.
S = (720 meters of cable) / (100 meters/spool)
S = 7.20 spools
Hence, the smallest number of new spools that Ted will need for this job is equal to 8 spools.