Answer:
72
Step-by-step explanation:
there are 60 seconds in a minute so about 6 9 seconds in a minute. then there is 12 pages per 9 seconds and since there is 6 9 seconds then you can just multiply 6 by 9 to get the answer 72
Answer:
150 oz.
Step-by-step explanation:
There are already 150 ounces of alloy of nickel.
Of this 150 oz, 70% is pure i.e. nickel content = 150(0.7) = 105 oz
Now available is
Nickel Other metals
105 45
Let x oz of pure nickel is added.
Then new alloy will have 105+x oz nickel in total of 150+x oz.
Percentage pure = 
Simplify to get

Hence answer is 150 oz should be added.
The answer is C, Step 3: He should have divided both sides by -7.
⭐ Please consider brainliest! ⭐
✉️ If any further questions, inbox me! ✉️
Answer: 50.24 square centimeters.
Step-by-step explanation:
Given: The radius of the circular lens of a magnifying glass = 4 centimeters
The area of a circle is given by :-
, where r is the radius of the circle.
Then the area of the circular lens of a magnifying glass is given by :-

Hence, the area of the circular lens of a magnifying glass = 50.24 square centimeters.
Answer:
0.7 ; 0.65 ; 0.115
Step-by-step explanation:
Step-by-step explanation:
P(A) = 0.5 ; P(B) = 0.3
P(not successful) = P(B') = 1 - 0.3 = 0.7 ; P(A') = 1 - 0.5 = 0.5
1.)
Both events are independent events, hence the outcome of one does not depend on the other. That is the failure of the Asian project has nothing to do with the European project.
Probability that European project isn't successful;
P(B') = 1 - P(B) = 1 - 0.3 = 0.7
2.)
Probability that atleast one of the 2 projects is successful :
P(AUB) = P(A) + P(B) - P(AnB)
P(AnB) = P(A) * P(B) = 0.5 * 0.3 = 0.15
P(AUB) = 0.5 + 0.3 - 0.15 = 0.65
3.)
Probability that only the Asian project is successful, given that atleast one of the two projects is successful :
[P(A) - P(AnB)] ÷ P(AuB)
[0.5 * 0.15] ÷ 0.65
= 0.075 ÷ 0.65
= 0.1153846
= 0.115