15/60 simplified is 1/4 so the answer is 25%
Start by calling the time spend on announcements 'A'. We can then set up an equation to represent the problem:

and then solve by multiplication to get:
A=0.6hours
We could also convert this into minutes:
Answer:
4.8%
Step-by-step explanation:
The population that grows with an annual percentage rate compounded continuously is given by: H = H° e^rt
Let the population be represented by H
The population reaches 1.1 times its previous size in 2 years.
So when t=2,
H = 1.1 H°
We substitute to obtain:
1.1 H° = H° e^r2
1.1 = e^2r
Take natural log to get:
In 1.1 = 2r
r = In 1.1 /2
r = 0.0477
Therefore the annual percentage rate is 4.8%
Answer:
Babysitting =$8.7
Water park =$8.7
Step-by-step explanation:
In 1 week
Babysitting =3 hrs
Water park = 10 hrs
Total =$ 109
In week 2
Babysitting = 8 hrs
Water park = 12 hrs
Total= $ 177
Both weeks
Babysitting =11 hrs
Water park =22 hrs
Total=$286
33 hrs = $ 286
11 hrs =?
11×286÷33=$95.3
33 hrs = $286
22 hrs = ?
22×286÷33=190.7
Babysitting she got $95.3 in both weeks
Water park she got $190.7(rounded offf)in both weeks
11 hrs = $95.3
1 hr = ?
1×95.3÷11=8.7 (rounded off )
22 hrs = $ 190.7
1 hr = ?
1×190.7÷22= 8.7( rounded off)