Answer:
Addison will have $ 1,661 in her account in nine years.
Explanation:
This problem requires us to calculate value of our investment of $ 1000 dollars after nine years. The interest on the investment is 5.8% compounded annually.
This problem can be solved by using simple compounding formula given below.
Future Value = Present Value (1+interest rate%)^-period
Future Value = 1,000 (1+5.8)^9
Future = $ 1,661
Answer:
He has to pay the insurance company=$1840.90
Explanation:
Value of his home=$449,000
Insurance company charges $0.41 per $100 of value in his home
Number of $100's in $449,000=449000/100=4490
They charge 0.41 for every $100=4490×0.41= $1840.90
He has to pay the insurance company=$1840.90
Answer:
A
cash 15,000 debit
accounts receivable 15,000 credit
B
cash 150 debit
gift card liaiblity 150 credit
C
accounts receivable 4,000 debit
services revenue 4,000 credit
D
cash 2,250 debit
unearned revenue 2,250 credit
E
accounts receivable 125 debit
service revenues 125 credit
Explanation:
A
we increase cash and decrease the customers accounts
B
we record the cash proceeds and use a liability for the obligation in the near future to provide services to a customer
C
we recognize the revenue and increase our accounts receivable
D
as the colleciton is in advance the revenue is not earned. this is a liability as we now have the obligation to perform services in the near future
E
we must match the revenue whn the time it occurs and that time was february not march.