Answer:
$4,116
Step-by-step explanation:
Worth of Mike's car at the start of 2014 = $12,000
If the car is said to depreciates every year by 30% = 30/100 = 0.3
The worth of the car at the start of 2017 is what we are to determine.
This means that the car depreciated by 30% (0.3) for 3 years since 2014 (2017 - 2014 = 3 yrs)
The worth at the start of 2017 would be calculated as follows:
12,000 × (1 - 0.3)³
= 12,000 × (0.7)³
= 12,000 × 0.343
= 4,116
Worth of the car at the start of 2017 would be $4,116
200 euros 300 euros
--------------- = -----------------------------
270 dollars x dollars
using cross products
200 * x = 270 * 300
divide each side by 200
x = 270 * 300/200
x =405 dollars
Answer:
This question contains some errors; the correct question is:
You pack sandwiches for a mountain hike with your friends. Each sandwich takes 2 slices of bread, and each hiker eats one sandwich. How many slices of bread are used for n hikers? Write your answer as an expression.
The answer is:
(2n) slices of bread for n hikers
Step-by-step explanation:
According to the question, sandwiches packed for a mountain hike with friends is made of two (2) slices of bread.
Each hiker gets one sandwich
This, n hikers will get n× 1 sandwich
= (n) sandwiches.
If 1 sandwich contains 2 slices of bread, then (n) sandwiches for n hikers will contain:
(2 × n) slices of bread
That is, (2n) slices of bread.
The expression is (2n).
Answer:
765 J
Step-by-step explanation:
We are given;
Mass of bucket = 30 kg
Mass of rope = 0.3 kg/m
height of building= 30 meter
Now,
work done lifting the bucket (sand and rope) to the building = work done in lifting the rope + work done in lifting the sand
Or W = W1 + W2
Work done in lifting the rope is given as,
W1 = Force x displacement
W1 = (30,0)∫(0.2x .dx)
Integrating, we have;
W1 = [0.2x²/2] at boundary of 30 and 0
W1 = 0.1(30²)
W1 = 90 J
work done in lifting the sand is given as;
W2 = (30,0)∫(F .dx)
F = mx + c
Where, c = 30 - 15 = 15
m = (30 - 15)/(30 - 0)
m = 15/30 = 0.5
So,
F = 0.5x + 15
Thus,
W2 = (30,0)∫(0.5x + 15 .dx)
Integrating, we have;
W2 = (0.5x²/2) + 15x at boundary of 30 and 0
So,
W2 = (0.5 × 30²)/2) + 15(30)
W2 = 225 + 450
W2 = 675 J
Therefore,
work done lifting the bucket (sand and rope) to the top of the building,
W = 90 + 675
W = 765 J
The correct answer is d15