Answer:
EOQ 400 units
inventory cost $1,200
holding $600
ordering $600
reorder point 369.9 pounds
Explanation:
EOQ
<u>Where:</u>
D = annual demand = 200 days x 75 pound per day = 15,000
S= setup cost = ordering cost = $ 16
H= Holding Cost = $ 3
EOQ 400
Inventory cost:
average inventory x holding cost
400/2 x $3 = $600 holding cost
order per year x order cost
15,000/400 x $16 = $600 order cost
<u>reorder point: demand x lead time + safety stock</u>
to get a confidence of 99% we need to look at the table for a Z value which is above 99% of the cases and then, move it to our ditribution.
In the talbe we got at a Z of 2.33 has a score of 0.99 which is the probability we want.
Now we calculate the safety stock

safety stock: 69.9
This is the safety stock
Now the company will reorder at:
daily use x lead time + safety stock:
75 x 4 + 69.9 =
300 + 69.9 = 369.9
Answer:Yes
Explanation: Because it will ensure more international awareness that will yield new customers, Sales and profitability for Greater companies.
Answer:
They both work in the Energy Transmission career pathway
Explanation:
Emilio and Dawn work in the "Energy Transmission career pathway".
In Energy career pathway, there are there stages. First is Energy generation, second is Energy transmission and third is Energy distribution.
In Energy transmission, power is evacuated from the generating stations via transmission networks. This happens in coal mines and power plant control room. Bulk of generated energy is covered in Energy Transmission Pathway from the source to the electrical substation through a transmission network. One needs critical thinking to analyze the information and stress management as employees to handle urgent tasks as well.
Answer:
Explanation:
To obtain the needed detail of order table and order date for each order place by customer, has to be filtered with "John's Department Store"
select ORDER_NUM, ORDER_DATE frome orders as o
inner join customer as c on c.CUSTOMER_NUM=o.CUSTOMER_NUM
where c.CUSTOMER_NAME = "Johnson's Department Store"