Answer:
The Journal entry are as follows:
(i) On May 31,
Miscellaneous Expense A/c Dr. $50
To cash A/c $50
(To record bank service charges)
(ii) On May 31,
Supplies A/c Dr. $18
To cash A/c $18
(To record difference in recording)
Workings:
Supplies = $97 - $79
= $18
We can calculate total assets by accounting equation, which is total assets equal to total liabilities plus total equity. Using the basic accounting equation:
Total assets = Total liabilities + shareholders’ equity
= total liabilities + ( total common stock + Retained earnings)
= $51.391 million + ($2.540 million + 18.432 million)
= $72.363 million
Therefore, total assets of the firm would be $72.363 million.
Answer: B. The coding scheme was not reliable.
Explanation: The most likely discrepancy for the of this study/research is the coding system, a coding system is an analytical tool used to categorize samples or treatments in order to effectively enhance the research or study and to give correct results. Coding systems are also used in computer analysis for effective result presentation. Coding can be used in quantitative analysis such as Questionnaire results and in qualitative in the case of interview transcripts.
Answer:
a. Merina's captal is $160,000. Half would be $80,000.
Entry;
DR Merina, Capital ..................................................................$80,000
CR Wayne, Capital ....................................................................................$80,000
(To record purchase of half of Merina Capital)
b.
DR Cash......................................................................$180,000
CR Wayne, Capital.........................................................................$180,000
(To record Wayne investment)
<u>Working</u>
The current Capital amount is;
= 200,000 +160,000
= $360,000
If Wayne joins and adds to this such that he owns 1/3 then;
2/3x = 360,000
x = 360,000/2/3
x = $540,000
Wayne's share would be;
= 1/3 * 540,000
= $180,000
Answer:
Buyers opportunity cost for non genetically modified food was alternative food available before 2008
Explanation:
opportunity cost simply means cost of alternative forgone. Example if one purchases a car and utilizes for a taxi, his opportunity cost could be the value he would have received for his investment if he had bought a truck and used it for loading cement for building projects. We apply this to the question above and so the opportunity cost is alternative of non genetically modified food available that would have been bought before 2008