Answer:
$3,596,800
Explanation:
The computation of net proceeds to the company is shown below:-
Net proceeds = Number of shares of stock × Offer price × (1 - Underwriter spread percent) - Administrative cost
= 110,000 × $39 × (1- 0.08) - $350,000
= 110,000 × $39 × 0.92 - $350,000
= $3,946,800 - $350,000
= $3,596,800
So, for determining the net proceeds we simply applied the above formula.
Karen split her commission 50-50 with her broker.
Therefore she is left with:
Karen’s commission = $3,522.75 * 0.5 = $1,761.375
Karen’s broker received 55% of the total commission.
Therefore Karen must only be receiving 45% of the total commission. The total
commission must be then:
Total commission = $1,761.375 / 0.45 = $3,914.17
On a rate of 7%, the sale price of the property must be:
Sale price = $3,914.17 / 0.07
<span>Sale price = $55,917</span>
Answer:
Standard Overhead rate is $1.25 per Direct labor hours
Explanation:
Total variable cost (2000 unit * $2.50) = $5,000
Total fixed cost = <u>$5,000</u>
Estimated Overhead cost = <u>$10,000</u>
<u />
Estimated Direct labor hour = 2000 unit * 4 hours = 8,000 hours
Standard Overhead rate = Estimated overhead cost / Estimated Direct labor hour
Standard Overhead rate = $10,000 / 8,000 hours
Standard Overhead rate = $1.25 per Direct labor hours
I believe the answer is:
(B)radio announcer
(D)graphic designer
It is very common for Radio announcer to invite and interview guests and They are basically interacting with clients and fulfilled the client's wish regarding how their products need to be advertised.
Graphis designer, also require constant interaction with the customers in order to know whether the desing that is made by the designer is suitable with the image that the customers have in mind.
Answer:
b. Under this check tax, the money supply would have increased, because the currency-deposit ratio increased, which in turn increases the money multiplier.
Explanation: