For the fast food company:
Cost of 100 hamburger buns = $120
Hence, cost of 5 hamburger buns = (5*120)/100 = $6
For the customer:
Cost of 3 hamburger buns = $6
Hence, cost of 100 hamburger buns = (100*6)/3 = $200
The fast food company bought 100 buns for $120, and sold those 100 buns for $200.
Hence, the profit per 100 buns = 200 - 120 = $80
WX = WY
4x+3 = 7x-66
3x = 69
x = 23
WX = 95 = WY
XY = 5*23-7 = 108
Answer:
85
Step-by-step explanation:
Let the number be x.
20% is equivalent to 1/5. Hence,
1/5 x = 17
<u>x</u><u> </u><u>=</u><u> </u><u>8</u><u>5</u>
Answer: Third option is correct.
Step-by-step explanation:
Since we have given that
Mean = 10
Sample size = 9
Standard deviation = 6
We need to find the upper and lower control limits.
so, Lower limit would be

Upper limit would be

Hence, Third option is correct.
Need the statements to answer don’t you