Initial population of rainbow smelt: 227.
Initial population of bloater fish: 1,052.
t - number of the years;
The equation is:
227 - 19.76 t = 1,052 - 92.57 t
92.57 t - 19.76 t = 1,052 - 227
72.81 t = 825
t = 825 : 72.81
t = 11.33 years = 11 1/3 years = 11 years 4 months
Answer: After 11 years and 4 months.
Answer:
- <em>Between which two tens does it fall?</em><em> </em><u>Between 25 and 26 tens</u>
<em><u /></em>
- <em>Between which two hundreds does it fall?</em> <u>Between 2 and 3 hundreds</u>
Explanation:
The place-value chart is:
Hundreds Tens Ones
2 5 3
<em><u /></em>
<em><u>a) Between which two tens does it fall? </u></em>
Using the place values you can write 253 = 25 × 10 + 3, i.e. 25 tens and 3 ones.
From that you can write:
Then, you conclude that 253 is between 25 and 26 tens.
<u><em>b) Between which two hundreds does it fall?</em></u>
Using the same reasoning:
- 253 = 2 × 100 + 5 × 10 + 3 = 253
Conclusion: 253 is between 2 hundreds and 3 hundreds.
Answer:
79%
Step-by-step explanation:
<em><u>m</u></em><em><u>e</u></em><em><u>d</u></em><em><u>i</u></em><em><u>a</u></em><em><u>n</u></em><em><u> </u></em>is the middle no.
arrange the scores in descending order
72,74,76,(78,80),82,92,92
78+80, divide 2= 79%
<h3 />
Answer:
The value that is greater than 45% of the data values is approximately 137.84.
Step-by-step explanation:
The key is transforming values from this distribution to a z-score range and finding the corresponding value using a z-score table.
We are looking for a value x which attains a critical z-score that corresponds to the (100-45)%=55-th percentile:

The critical z value (from z-score table, online) is: -0.12, so:

The value that is greater than 45% of the data values is approximately 137.84.
Hello there.
<span>By installing efficient water fixtures the average American can reduce water use to about 45 gallons of water per day.Using such water fixtures about how many gallons of water would the average American use in December
</span>
D about 2000 gallons