Speed = distance / time
3 hours 45 minutes = 3.75 hours
80 = distance / 3.75
distance = 80 * 3.75 = 300 kms Answer
Answer:
The probability that the man is greater than 74 inches is 0.1587
Step-by-step explanation:
The required probability is found by evaluating the area under the corresponding distribution curve for the corresponding values
The standard normal variate factor (Z) is given by

where
is mean of the data
is the standard deviation of the data
Thus corresponding to x = 74 the Z factor equals

Using the standard normal distribution table corresponding to mean of 70 and deviation of 4 the area under the curve corresponding to Z = 1 equals
0.1587
Year 2 is 88 million and in year 3 it is 96.8 million. 96.8 million-88 million it makes 8.8 million. So the answer is 8.8 million people.
Answer:In 20 weeks they will have the same amount of money.
Step-by-step explanation:
Given:
4/5 as many students who do not wear glasses as those who wear glasses.
60 students wear glasses.
Find the total number of students in the grade.
60 * 4/5 = (60 * 4)/5 = 240 / 5 = 48 students who do not wear glasses.
60 w/ glasses + 48 w/o glasses = 108 total number of students.