Answer:
FG || BC.
Step-by-step explanation:
In the diagram, which is not drawn to scale, DE | FG || BC.
The salads in total are $9.50
The waters in total are $3.30
together the total cost is $12.80
First, convert the 15% to an actual number that can be used in a calculation. For percents, this is always done by simply dividing the percent (in this case 15%) by 100%. So, the conversational term "15%" becomes 15% / 100% = 0.15 in terms of a real mathematical number.
Second, you need to find out what 15% of your $12.80 meal cost is. This is always done by multiplying 0.15 by $12.80, or
0.15 x $12.80=$1.92.
So, the amount of tip you are going to leave is $1.92.
This makes the total cost of your meal (to write on your charge slip or other payment)
<span>$12.80 + $1.92 = $14.72.</span>
Hello!
The range is all of the y-values of the function. As we can see, the function is at y-values 0, -2,-4 and -6.
Therefore, our answers are 0 ,-2 and -6.
I hope this helps!
Answer:
Step-by-step explanation: x - 6
The given equation can be re-written as y = ---------
-3
Arbitrarily choose x = 0. Then:
x - 6 0-6
y = --------- = ----------- = 2, so (0, 2) is a point on the graph which is also the
-3 -3 y-intercept
Arbitrarily choose x = 6. Then y = 0, and (6, 0) is another point on the graph
which happens to be the x-intercept
arbitrarily choose x = 12. Then y = (12 - 6) / (-3) = -2. Then (12, -2) is
another point on the
graph.
Plot (12, -2), (6, 0) and (0, 2). Draw a line through these three points.
Answer:
0.34134
Step-by-step explanation:
In other to solve for this question, we would be using the z score formula
z = (x - μ) / σ
x = raw score
μ = mean
σ = Standard deviation
We are told in the question to find the probability that a worker selected at random makes between $350 and $400
let x1 = 350 and x2= 400 with the mean μ = 400 and standard deviation σ = $50.
z1 = (x1 - μ) / σ = (350-400) / 50 = -1
z2 = (x2 - μ) / σ = (400 - 400) / 50 = (0/50) = 0
From tables, P(z <= -1) = 0.15866
P(z <= 0) = 0.5
Then, the probability would give us, P(-1 ≤ z ≤ 0) =0.5 - 0.15866 =
0.34134
Hence, The probability that a worker selected at random makes between $350 and $400 = 0.34134