Answer: a. A point estimate for p is 0.597 .
b. The 95% confidence interval for p.
Lower limit = 0.48
Upper limit = 0.71
Step-by-step explanation:
Given : Sample size of professional actors : n= 67
Number of extroverts : x= 40
Let p represent the proportion of all actors who are extroverts.
a. The point estimate for p = sample proportion = 

b. Confidence interval for population proportion :

Since the critical value for 95% confidence interval is 1.96 , so the 95% confidence interval for p would be





In the 95% confidence interval for p.
Lower limit = 0.48
Upper limit = 0.71
Answer:
374.062
Step-by-step explanation:
multiply all those and put them in the correct place.
do it just as i did my answer
3 goes first 7 goes next to 3 4 goes next to 7 add the decimal point then
put 0 since there are no tenths then put 6 then next to 6 put 2
Answer:
The average rate of change of f(x) = 3.14 inches⁻¹
The change in f(x) = 49.32 in
Step-by-step explanation:
The surface area of the spherical sculpture = x and its diameter f(x) = πx.
The average rate of change of f(x) as x changes is df(x)/dx = π = 3.14
Now the change in diameter Δf(x) = df(x) = (df(x)/dx)dx = πdx
dx = Δx = 28.3 in² - 12.6 in² = 15.7 in²
df(x) = π × 15.7 = 49.32 in
10% = 480$ / 10
= 48$
20% = 48$ * 2
= 96$
480$ - 96$ = 384$
Answer: Roughly 111.97
Step-by-step explanation:
1. 39 divided by 3 is 13.
2. 4367 divided by 3 is not evenly distributed. Rounding, it would work out to be roughly 1455.66
3. 1455.66 divided by 13 is roughly 111.97 (Again, this does not distribute evenly)
4. To check your work, multiply 111.97 times 13 and you should get somewhere around 1455.66 which is (4367 divided by 3).
Hopefully this helps! Feel free to mark brainliest! :)