Answer:
the base of the ladder is 27.89 ft away from the building
Step-by-step explanation:
Notice that this situation can be represented with a right angle triangle. The right angle being that made between the ground and the building, the ladder (32 ft long) being the hypotenuse of the triangle, the acute angle of
being adjacent to the unknown side we are asked about (x). So, we can use the cosine function to solve this:

which rounded to the nearest hundredth gives;
x = 27.89 ft
Answer: 0.12
Step-by-step explanation:
There are 65 candy bars. Out of that;
2 candy bars have 300 to 350 calories
1 candy bar has 350 to 400 calories
4 candy bars have 400 to 450 calories
1 candy bar has 450 to 500 calories
The total proportion out of 65 candy bars that have over 300 calories is;
= ( 2 + 1 + 4 + 1) / 65
= 8/65
= 0.12
Answer:
a. a parameter.
Step-by-step explanation:
A parameter is a property that describes the whole population, while a statistic is a property pertaining to a sample or sub-set of the population.
In this example, the average content of 4 ounces pertains to the 121 bottles sample and thus is a statistic. While the standard deviation of the population is mentioned to be 0.22 ounces, therefore 0.22 is a parameter.
I believe the answer would be 4.2.
Add all the points together and divide by 10
For this case what we can do is the following rule of three:
24.3 -----> 130%
x ---------> 100%
We clear the value of x:
x = (100/130) * (24.3)
x = 18.7 grams
Answer:
the current mass of the object was:
x = 18.7 grams