Answer:
Dr Travel Expenses 40,000
Cr Prepaid Expenses 40,000
Explanation:
Friends International
Dr Travel Expenses 40,000
Cr Prepaid Expenses 40,000
Travel Expense for $40,000 was been DEBITED in order to recognize the expense associated with the use of the tickets and cPrepaid Expense for $40,000 was been CREDITED because the company no longer has the right to receive benefits from the prepaid tickets.
Answer:
$9
Explanation:
Calculation for how much the common shares of FYZ are trading
First step is to find the conversion ratio
Using this formula
Conversion ratio =Market price of the convertible+Conversion price)/Conversion price
Let plug in the formula
Conversion ratio=$70/$10
Conversion ratio=7
Second step is to calculate for the Parity price of the common stock
Using this formula
Parity price=Market price of the convertible / conversion ratio
Let plug in the formula
Parity price=$70/7
Parity price=$10
Last step is to calculate how much the common shares of FYZ are trading
Using this formula
Common shares =Parity price-Common stock trading point
Let plug in the formula
Common shares =$10-1
Common shares=$9
Therefore the common shares of FYZ are trading at $9
Answer:
$3,997
Explanation:
As we know that
Total profit = Total revenue - total cost
where,
Total revenue = Output sells for × quantity sold
= $20 × 499 units
= $9,980
And, the total cost is
= Total cost at 500 units - marginal cost of the 500th unit
= 500 units × $12 - $17
= $6,000 - $17
= $5,983
So, the total profit is
= $9,980 - $5,983
= $3,997
Answer:
The correct answer is letter "C": international.
Explanation:
International business strategies are the systems used to plan and implement a series of actions driven to compete and place a company in the international market. The process implies analyzing and evaluating the target market, implementing the organization's operations abroad using innovative technology and strategies, and monitoring the results. At this stage, firms tend not to be worried about production costs until the entry of competitors.
Answer:
b. inelastic
c. Yes - it decreased
Explanation:
Elasticitiy of demand measures the responsiveness of quantity demanded to changes in price.
Elasticity of demand = percentage change in quantity demanded/ percentage change in price
= -2/4 = -0.5
The absolute value is 0.5
If the absolute value of the coffiecnet of elasticity of demand is less than one, demand is inelastic.
Demand is inelastic if a change in price has no effect on quantity demanded .
We can tell that the quantity demanded fell because of the negative sign in front of the percentage change in quantity demanded.
I hope my answer helps you