Answer:
Budgeted purchases for second quarter is 165000 pounds
Explanation:
The per unit requirement of material A is 2 pounds.
We first need to calculate the closing inventory of Material A at the end of first quarter and at the end of second quarter.
<u />
<u>End of first quarter</u>
The closing inventory for First quarter should be enough to meet 25% production requirement for next quarter. 25% production requirement for second quarter is 40000 pounds.
Production requirement - Second quarter = 80000 * 2 = 160000
25% of 160000 = 40000 pounds
<u />
<u>End of second quarter</u>
The closing inventory for First quarter should be enough to meet 25% production requirement for next quarter. 25% production requirement for second quarter is 45000 pounds.
Production requirement - Second quarter = 90000 * 2 = 180000
25% of 180000 = 45000 pounds
Budgeted Purchase -Second quarter = Closing Inventory in pounds + production in pounds - Opening Inventory in pounds
Purchase requirement - First quarter = 45000 + 160000 - 40000 = 165000 pounds
Answer:
a. fallacy that association is causation
Explanation:
Alicia is making an association between chocolate and acne but, there is no proof on Alicia statement There should be a positive correlation between the chocolate eaten by Alicia and the acne to stablish a cause-effect between each variable else, we are doing a simplistic analysis.
Answer:
$42.5 billion
Explanation:
the expected value formula = ∑ (valueₙ x probabilityₙ)
expected value = (low value x probability of low value) + (most likely value x probability of most likely value) + (high value x probability of high value)
= ($5 billion x 20%) + ($45 billion x 70%) + ($100 billion x 10%) = $1 billion + $31.5 billion + $10 billion = $42.5 billion
Answer:
The total deductible amount of these expenditures is $450.
Explanation:
Half of any cost of meals and entertainment to which business discussion is associated and appropriate records kept is allowed to be deducted.
Since it is only tickets to the opera with a client following a business meeting that meet this condition, 50% of the total amount of $900 which is $450 is deductible.