Answer:
Inventory= $5,040
Explanation:
Giving the following information:
March 1, 2021, inventory: 1,000 gallons @ $7.20 per gallon = $7,200
Purchases:
Mar. 10 600 gals @ $ 7.25
Mar. 16 800 gals @ $ 7.30
Mar. 23 600 gals @ $ 7.35
Sales:
Mar. 5 400 gals
Mar. 14 700 gals
Mar. 20 500 gals
Mar. 26 700 gals
Total units= 3,000
Total sales= 2,300
Ending inventory= 700 units
LIFO (last-in, first-out)
Inventory= 700*7.20= $5,040
Answer:
Vo = <u>C1 </u> + <u>C2 + V2</u>
1 + k (1 + K)2
Vo = <u>$129,600 </u> + <u>$129,600 + $3,200,000</u>
1 + 0.14 (1 + 0.14)2
Vo = $113,684.21 + $2,562,019.08
Vo = $2,675,703.29
The correct answer is C
Explanation:
The current value of the business equals cashflow in year 1 divided by 1 + K plus the aggregate of cashflow and sales value in year 2 divided by 1 + k raised to power 2.
Answer:
The weekly production for version A be 100 units
Explanation:
According to the given data we have the following:
The Total aggregate forecast for the year=10,400 units
Number of weeks per year=52 weeks
The weekly production=Total aggregate forecast for the year/ numer of weeks
The weekly production=104,00/52=200 units
Therefore, the weekly production for version A=50%of 200 units
The weekly production for version A=100 units
The weekly production for version A be 100 units
Answer:
The customer's desire for a durable wallet and the company's choice of material for the wallet
Explanation:
House of Quality is a part of a larger process called QFD, which stands for Quality, Function, Deployment. This represents quality-monitoring, a focus on the function of execution of a quality plan, and the application of resources for deployment of that plan
The correct answer is product development.
In the product development stage the company will work on things like the positioning and marketing of the new board game. Their goal is to create a need for the game and make people want to buy it.