Answer:The correct answers are B, C, and E
Explanation:
Got it right on edge 2021
Answer:
Selling price per composite unit= $11.3
Explanation:
Giving the following information:
Madison Corporation sells three products (M, N, and O) in the following mix: 3:1:2.
Unit price and cost data are: M N OUnit sales price$12 $10 $11
<u>First, we need to calculate the sales proportion for each product:</u>
M= 3/6= 0.5
N= 1/6= 0.17
O= 2/6= 0.33
<u>Now, the selling price per composite unit:</u>
Selling price per composite unit= (0.5*12) + (0.17*10) + (0.33*11)
Selling price per composite unit= $11.3
Answer and Explanation:
The Preparation of direct material budget is shown below:-
Direct Material budget
Particulars Amount
Units to be produced $90,000 Y
Material per unit 2
Total pounds needed for
production M $180,000 2Y
Add: Desired ending Direct
Material Inventory 20% $36,000 (.2 × 2Y = .4Y)
Total Material requirement $216,000 (2.4Y
)
Less: beginning Raw material
Inventory $9,000 (.1Y)
Material to be purchased
Account $207,000 (2.3Y)
Cost per pound C $5
Total cost of direct Material
Purchases A $1,035,000
2Y + .4Y - .1Y = $207,000
Y = $207,000 ÷ 2.3 $90,000
Answer:
Ending inventory at retail = $902,000
Ending inventory at cost = $550,424
Explanation:
Kindly check attached picture