Answer:
Total= 20 potatoes + 2 steaks
Explanation:
Giving the following information:
Her budget is $30 for every 10 days and she must buy enough potatoes to eat at least 2 potatoes per day. If a potato costs $0.50 and the price of a steak is $10.
2 potatoes a day= 0.5*2= 1
Consumption of potatoes= 10 days*$1= $10
Consumption of steak= 30 - 10= 20/10= 2 steaks.
Total= 20 potatoes + 2 steaks
Answer:
Location grounded pricing
Explanation:
Location grounded pricing is the term which is defined as the prices of the items at the location level or at the company. This method of pricing let the business to define the different price base for the same item or product at different locations of inventory.
In short, it is defined as when the business change the price base of the product or item at one location, it will affect the price base at other locations.
So, in this case, the resort, set the price base for cottages facing the lake higher than those of cottages which do not face lake. Therefore, it kind of pricing is referred to as the location based pricing.
<span> Going on a job interview </span>can make you<span> feel like </span>you<span>'re back in school .... are easily </span>answered<span> by a quick perusal of a company's </span>website<span> is even worse, ...</span>
The ans is a balanced sheet it the only acounting document that categorizes data
Answer:
c. $110,000
Explanation:
The computation of profit (loss) from Option One is shown below:-
Profit (loss) from Option One = Sold unit × (Cut the price - Variable cost) - Fixed cost
= 15,000 × ($70 - $56) - $100,000
= 15,000 × $14 - $100,000
= $210,000 - $100,000
= $110,000
Therefore for computing the profit (loss) from Option One we simply applied the above formula.