Answer:
Wayman Corporation
Income Statement for the year ended December 31, 2021
Sales Revenue $460,000
Cost of Goods Sold ($140,000)
Gross Profit $320,000
Operating Expenses
Advertising Expense $40,000
Salaries Expense $50,000
Utilities Expense $60,000
Total operating expense ($150,000)
Operating Income $170,000
Interest Expense ($30,000)
EBT $140,000
Income tax expense ($60,000)
Net Income $80,000
Answer:
X = 789.70
Explanation:
we solve for X considerign each deposit is discounted at the given rate using the lump sum formula:

X = 789.7018868
Answer:
C. $1,060
Explanation:
First transaction
20 shares of Google at close price of $472.68
= 20 × $472.68
= $9,453.6
Second transaction, a year later;
she bought 20 shares at close price of $491.32
= 20 × $491.32
= $9,826.4
Third transaction. Two years later, she sold all her shares;
In total 3 transactions, Maggie's broker charge will be;
$50 × 3 = $150
The last transaction will get($512.25 per share for 20 + 20 = 40 shares)
40 × $512.25 = $20,490
Maggie will get $20,490 less $150 due to the brokerage's charge.
$20,490 - $150 = $20,340
To get how much Maggie makes,
= Total value of third transaction (Sales of shares) - (Total value of first transaction + Total value of Second transaction)
= $20,340 - ($9,453.6 + $9,826.4)
= $1,060
Answer:
Family. or relationships. spending time with them
Answer:
Bobby cannot deduct the loss
Explanation:
Bobby cannot claim deductions for theft on his property because from 2018 to 2025 they are not allowed as itemized deductions unless they are federally declared disasters in which case he would still need to have to complete the form 4684 and use the form 1040 schedule A to report his claims