answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
inn [45]
1 year ago
13

Ware Manufacturing Company produced 2,000 units of inventory in January 2018. It expects to produce an additional 14,000 units d

uring the remaining 11 months of the year. In other words, total production for 2018 is estimated to be 16,000 units. Direct materials and direct labor costs are $64 and $52 per unit, respectively. Ware expects to incur the following manufacturing overhead costs during the 2018 accounting period:
Production supplies $ 20,000
Supervisor salary 160,000
Depreciation on equipment 75,000
Utilities 20,000
Rental fee on manufacturing facilities 45,000
Required
a. Combine the individual overhead costs into a cost pool and calculate a predetermined overhead rate assuming the cost driver is number of units
b. Determine the cost of the 2,000 units of product made in January Complete this question by entering your answers in the tabs below.
Required A Required B
Combine the individual overhead costs into a cost pool and calculate a predetermined overhead rate assuming the cost driver is number of units Predetermined overhead rate per unit < Required A Required B >
Business
1 answer:
lana66690 [7]1 year ago
4 0

Answer:

Total production cost= $266,380

Explanation:

<u>First, we need to calculate the total estimated overhead costs:</u>

total estimated overhead costs= 20,000 + 160,000 + 75,000 + 20,000

total estimated overhead costs= $275,000

<u>To calculate the predetermined manufacturing overhead rate we need to use the following formula:</u>

Predetermined manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base

Predetermined manufacturing overhead rate= 275,000 / 16,000

Predetermined manufacturing overhead rate= $17.19 per unit

<u>Finally, we can calculate the total production cost of the 2,000 units made in January:</u>

Total production cost= total unitary cost*number of units

Total production cost= (64 + 52 + 17.19) * 2,000

Total production cost= $266,380

You might be interested in
Taunton's is an all-equity firm that has 152,500 shares of stock outstanding. The CFO is considering borrowing $251,000 at 7 per
Ann [662]

Solution:

Price per share  

= Total Borrowing /No of shares repurchase

= 251,000 /21,500 = $ 11.67

Total Equity   = (Shares outstanding-Shares repurchased) * Price per share          

                     = (152,500 -21,500 )*11.67

                     = $1,274,095

Debt = $ 251,000

Value of the firm = Equity+Debt

                           =  1,274,095 + 251,000

                          = 1,525,095

Value of the firm = $1,525,095

6 0
1 year ago
Barclay Enterprises manufactures and sells three distinct styles of bicycles: the Youth model sells for $300 and has a unit cont
FinnZ [79.3K]

Answer:

Selling price per composite unit shall be = $15,150

Explanation:

Provided information,

There are three models,

Youth, Adult and Recreational

Details for each product are:

Youth Selling Price per unit = $300

Adult Selling Price per unit = $850

Recreational Selling Price per unit = $1,000

Sales mix is as follows:

Youth = 5, hence Selling Value = 5 \times $300 = $1,500

Adult = 9, hence Selling Value = 9 \times $850 = $7,650

Recreational = 6, hence Selling Value = 6 \times $1,000 = $6,000

Total Selling Value per sales mix = $1,500 + $7,650 + $6,000 = $15,150

Company's annual fixed cost = $6,500,000

Selling price per composite unit shall be = $15,150

7 0
1 year ago
Topanga Group began operations early in 2021. Inventory purchase information for the quarter ended March 31, 2021, for Topanga’s
BARSIC [14]

Answer:

answer is given below

Explanation:

given data

Date of Purchase     Units Units Cost Total Cost

Jan. 7                          4,000     $4.00        $16,000

Feb 16                          12,000      5.00          60,000

March 22                  16,000      6.00          96,000

Totals                           32,000                    $172,000

solution

we get here for the cost of goods sold and the ending inventory  that is

Date    Particulars     Units (1) Rate (2) Cost (1×2)

7-Jan     Purchase     4000          $4          $16,000

16-Feb     Purchase      12000  $5          $60,000

March 22    Purchase      16000  $6          $96,000

Total                              32,000           $172,000

Sold Units                      18,000                       0  

Ending Inventory              14,000  

Weighted average                                                   $5.38  

rate of purchase                        

($172,000/32,000)  

and

Method  

                                             FIFO (a)    LIFO (b)   Weighted Average (c )

Value of Ending Inventory    $84,000   $66,000 $10,990

Cost of goods sold                $88,000    $106,000 $161,010

(Total Cost - Ending Inventory)

and

gross profit ratio for the first quarter using FIFO, LIFO, and Average cost  is

Method

Particulars                        FIFO          LIFO       Weighted Average

Sales (18,000 x $9)      $162,000 $162,000 $162,000

Less: Cost of Goods Sold   -$88,000 -$106,000 -$161,010

Gross Profit                     $74,000   $56,000  $990

and

The weighted average method is show that least profit and  FIFO method is show you  highest profit in the all three method

4 0
2 years ago
On April 30, Gomez Services had an Accounts Receivable balance of $33,400. During the month of May, total credits to Accounts Re
swat32

Answer:

The amount of credit sales during may is $62,400.

Explanation:

credit sales = accounts receivable balance on 31 may + total credits to accounts receivable - accounts receivable balance on 30 april  

                   = $27,000 + $68,800 - $33,400

                   = $62,400

Therefore, the amount of credit sales during may is $62,400.                    

7 0
1 year ago
Overextended Debtor. Dennis purchased a big screen television from ABC Electronics and financed the purchase through ABC Electro
kap26 [50]

Answer: (F) Collateral

Explanation:

  According to the given question, Collateral is referred to proper designation under UCC in which the Dennis refused to return television to the ABC electronics company.

The term Collateral is referring as assets such as television that is typically used to secure the loan as it provides a low internet rate and due to collateral they also makes the duration of the loan length.

Television is represented as collateral so ABC company cannot perfect its interest so due to this reason Dennis refuses to return television to the company. Collateral is known as the secured loan and it is used by the following ways:

  • Purchasing personal assets
  • Vehicles
  • Investment purpose
  • Paychecks

  Therefore, Option (F) is correct answer.

7 0
1 year ago
Other questions:
  • A ______ is "the basic interpretive mechanism to let people know what an organization is doing and are sent out to editors and r
    15·1 answer
  • Finance managers spend the majority of their time managing ____.
    5·2 answers
  • Getthere airlines currently charges $200$ dollars per ticket and sells $40{,}000$ tickets a week. for every $10$ dollars they in
    5·1 answer
  • Seth Hernandez is sitting in a class that precedes lunch. His stomach begins to rumble and grumble. Instead of thinking about th
    9·1 answer
  • The price of Shoes in Japan is Yen 1000. When exchange rate is Yen=$1/100, the Quantity of Imports of Shoes from Japan is 150000
    13·1 answer
  • Five independent projects consisting of reinforcing dams, levees, and embankments are available for funding by a certain public
    12·1 answer
  • Epic Electronics' promotional efforts are intended to increase the public's awareness of its new product's benefits and uses. Th
    5·2 answers
  • The Haskins Company manufactures and sells radios. Each radio sells for $23.75 and the variable cost per unit is $16.25. Haskin'
    15·1 answer
  • Loreal-American Corporation purchased several marketable securities during 2021. At December 31, 2021, the company had the inves
    11·1 answer
  • On the last day of December 2021, Coaster Trucks entered into a transaction that resulted in a receipt of $300,000 cash in advan
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!