Samsung, for having lithium ion batteries in their new phones the samsung galaxy 7, negative because they were burning up and hurting people.
The company used straight line depreciation based on number of units produced. This can be shown as follows:
Cost = $100,000
Life = 5 years or 18,000 units
Salvage value = $10,000
By straight line method;
Depreciation cost per unit = (100,000-10,000)/18,000 = $5
After producing 4,400 units, depreciation expense = 4,400*5 = $22,000.
Answer:
The correct answer is letter "B": equilibrium quantity to rise and the equilibrium price to fall.
Explanation:
Given the market for a certain product, in case both the demand and supply of that good increase, as the demand increases, <em>the equilibrium quantity is likely to increase</em>. Every time the equilibrium quantity increases, <em>the equilibrium price tends to fall</em>.
She will save about $267.27 ($2160.24 - $1892.97) in interest over the course of a year if she transfers her balance to a credit card with an apr of 10.8%, compounded monthly. This problem can be solved using the compounding interest formula which stated as A = P*(1+i)^n. A is the amount affected by the compounding interest, i is the interest rate, and n is the period of time. You must find the amount using the 24.2% and 10.8% compounding interest and find the difference between them.
Answer:
Average receivables = $157,500,000
Explanation:
<em>Account receivable represent the amount of credit made by a business which remain uncollected as at the reporting date. In other words, they represent the amount that customers are owing the business in respect of credit sales.</em>
Average account receivables
=(opening balance + closing balance)/2
=( $142,650,000 + $172,350,000)/2
= 157,500,000.