Answer:
Annual depreciation (year 1)= $1,400
Explanation:
Giving the following information:
Buying price= $36,000.
Useful units= 300,000 units of product.
Salvage value= $6,000
During its first year, the machine produces 14,000 units of product.
To calculate the depreciation expense for the first year under the units of production method, we need to use the following formula:
Annual depreciation= [(original cost - salvage value)/useful life of production in units]*units produced
Annual depreciation= [(36,000 - 6,000)/300,000]*14,000
Annual depreciation= 0.1*14,000= $1,400
Answer:
Parker Corporation
a) Closing Journal Entries:
General Journal
Description Debit Credit
12/31
Service fees revenue $92,500
Interest income 2,200
Retained earnings 42,700
Income Summary $137,400
To close credit items to the Income Summary.
Income Summary $64,700
Salaries expense $41,800
Advertising expense 4,300
Depreciation expense 8,700
Income tax expense 9,900
To close debit items to the Income Summary.
b. T-accounts:
Debit Credit
Service fees revenue
Adjusted balance $92,500
Income Summary $92,500
Balance $0
Interest income
Adjusted balance $2,200
Income Summary $2,200
Balance $0
Salaries expense
Adjusted balance $41,800
Income Summary $41,800
Balance $0
Advertising expense
Adjusted balance $4,300
Income Summary $4,300
Balance $0
Depreciation expense
Adjusted balance 8,700
Income Summary $8,700
Balance $0
Income tax expense
Adjusted balance 9,900
Income Summary $9,900
Balance $0
Retained earnings
Adjusted Balance 42,700
Income Summary $42,700
Balance $0
Explanation:
a) Data:
Parker Corporation
Adjusted Account Balances
Debit Credit
Service fees revenue $92,500
Interest income 2,200
Salaries expense $41,800
Advertising expense 4,300
Depreciation expense 8,700
Income tax expense 9,900
Retained earnings 42,700
The variable cost is calculated as -
Sales - Variable cost = Contribution Margin
Given, Contribution Margin = 25 %
Variable cost = 1 - Contribution Margin = 1 - 25 % = 75 %
25 % of Sales = Contribution Margin = $ 400,000
Sales = $ 400,000 ÷ 25 %
Sales = $ 1,600,000
Variable costs = 75% of Sales = 75 % × $ 1,600,000 = $ 1,200,000
Do you have anything that’s unique? Have you operated in
Customer Service before? That means you have x years of Customer Service
experience. That is the experience that they would look at to hire you over another
person who can’t put anything in there. Have you operated in food service
before? Then you have x years of experience in that, too.