Answer:
Cumulative cash flow - $420
Net cash flow
Jan = $100
Feb= $150
Mar= $90
Apri -$55
May = $25
June -0
Explanation:
Jan - Feb - Mar - Apr - May - June
sale receipt 300 350 300 350 400 300
Disbursement (200) (200) (210) (295) (375) (300)
Net cash flow 100 150 90 55 25 0
Cumulative balance = $420
The relationship between cost, revenue and profit can be presented using the formula:
Profit = Revenue - Cost
However, in the table given, the number of bikes produces varies. We cannot properly compare the profits per day. To be consistent, let us determine the profit per unit of bike produced. Simply divide the profit with the number of bikes produced (1st column). After you see the results, we can see that the highest profit is $17.5 per unit of bike produced. Therefore, the maximum profit can be attained when 4 bikes are produced each day.
Answer:
Forecast exchange rate = $2.29(Approx)
Explanation:
Given:
Exchange rate = $1.95
Inflation rate difference = 2.6% - 20% = 17.4%
Computation:
Forecast exchange rate = 1.95 / (1-17.4%)
Forecast exchange rate = $2.29(Approx)
In a situation where production capacity is maxed out (200%
plant utilization) and the company is stocking out of the product, it is not advisable
in the short run to increase the promotional budget for the product in a bid to
increase awareness.
Answer:
The correct answer is B. Consumers will be unable to buy all the gas they want at the temporary price ceiling price.
Explanation:
At the time that the offer is recent for price control, demand can be stimulated by the existence of a more reasonable and affordable price for the consumer, so that there is an excess of demand against supply, which is It would imply that it should result in an increase in prices that should lead to an optimum level or breakeven point being reached at any given time, a situation that will not occur precisely because of price control.
By resenting the offer while increasing demand, despite the possible shortage, this shortage does not result in a price increase that would be normal, precisely due to the hand of the state that prevents free market development , since it restricts one of the factors that energizes it, which is the price.
The price of goods and services, as well as can increase or decrease the supply, can also increase or decrease demand, a game that alone should maintain a price that satisfies both consumers and producers, but when price control is introduced , only consumers will be satisfied, a situation that causes bidders to stop producing.