Answer:
d. Over time
Explanation:
The interest revenue will be recognize over time, regardless of the payment
If we only recognize revenue at payment due, if the bank client doesn't paid then we cannot recognize the accrued interest receivable.
We will recognize over time.
Let $x = the cost per flower.
Number of roses sold = 20
Profit on 20 roses = $6
Cost = (30 roses)($x per rose) = $ 20x
Revenue = ($0.50 per rose)*(20 roses) = $10
Profit = $10 - $ 20x = $6
That is,
10 - 20x = 6
20x = 10 - 6
20x = 4
x = $0.2 = 20 cents
Answer: She paid 20 cents per flower.
An instance where sellers should work to keep relationships with consumers is when they feel that the product
Sell the asset, which will drive down the price and cause the expected return to reach the level of the required return.
Answer:
d. $1,600 less than under absorption costing.
Explanation:
The computation of the carrying value on the balance sheet of the ending inventory of finished goods under variable costing is shown below:
But before that first we have to determine the unit cost which is
Unit fixed manufacturing overhead
= $96,320 ÷ 6,020
= $16
Now the difference is
= Unit fixed manufacturing overhead × Change in inventory in units
= $16 × (6,020 units - 5,920 units)
= $1,600 less than under absorption costing.