Answer:
The total selling expenses for the quarter will be $25,800
Explanation:
The computation of the total selling expenses for the quarter is shown below:
= Salaries + commission + Advertising
where,
Salaries = Expected salaries × number of months in one quarter
= $5,000 × $3
= $15,000
Commission = (January sales + February Sales + March Sales) × Commission percentage
= ($25,000 + $30,000 + $35,000) × 10%
= $9,000
And, the adverting equal to
= Expected advertising expenses × number of months in one quarter
= $600 × 3 months
= $1,800
Now put these values to the above formula
So, the value would be equal to
= $15,000 + $9,000 + $1,800
= $25,800
Answer:
earnings/per year - cost/per year - taxes = profits
Explanation:
20 h /week a year has 4 weeks 20*52=1040 h/month
8h /1sunday a year she only work 12 sundays 8h*12=96h
$9 /h earnings
$1000 fixed costs
$1500 travel
20% taxes
1040+96= 1136h/year
1136*9= 10224 $/year total earnings
10224-1000-1500=7724 profits before interest and taxes
7724*(1-0.20)=6179.20 total profits
Consumer protection is the movement to protect the valid interests of consumers and is a major force in small business today
Answer:
D. The market value of the bond approaches its par value as the time to maturity declines. The yield to maturity approaches the coupon interest rate as the time to maturity declines.
Explanation:
One explanation of the relationship that exists between the coupon interest rate and yield to maturity and the par value and market value of a bond, is that <u>the market value of the bond approaches its par value as the time to maturity declines. The yield to maturity approaches the coupon interest rate as the time to maturity declines.</u>
According to the definition of yield to maturity, it takes into consideration the coupon rate (i.e. the interest amount earned per year) for the number of years left to maturity, it is often higher because it treats the amount earned each year as being re-invested.
<u>Therefore the amount of yield to maturity will fall as the time to maturity nears and will approach the coupon rate</u>
Secondly, A bond's par value is the dollar amount it will be worth when it reaches maturity.
Before its maturity date, the bond may sell for more than par value on the secondary market as the yield it pays becomes more attractive to buyers.
<u>Therefore the difference between par value and market value is the yield. hence as maturity nears, yield to maturity falls and market value approaches par value because the bond is what its par upon maturity.</u>
Answer:
C. $2.007
Explanation:
The computation of cost per equivalent unit for conversion costs is shown below:-
For calculating the cost per equivalent unit for conversion costs first we need to find out the equivalent unit of conversion and conversion cost which is shown below:-
Equivalent unit of conversion = Completed units + (Ending units × Complete percentage)
= 92,000 + (14,000 × 90%)
= 104,600 units
Conversion cost = Beginning inventory + Total of conversion cost
= $7,480 + $202,400
= $209,880
Cost per equivalent unit of conversion cost = Conversion cost ÷ Equivalent unit of conversion
= $209,880 ÷ 104,600
= $2.007