Probability assigned:|
x 30 60 120 180
P(x) .10 .40 .40 .10
Answer:
Jane
Price of Groupon for a revenue of $300 is:
$3
Explanation:
a) Data and Calculations:
Expected Sales volume:
Number of Tubes x 30 60 120 180
Probability P(x) .10 .40 .40 .10
Expected values 3 24 48 18
Total = 93 tubes
Groupon price = $300/93 = $3.23
b) Jane's price for each Groupon will be the rent revenue per day divided by the expected number of tubes to rent daily. The expected number of tubes is derived by multiplying each expected number of tubes by its probability and then summing up the results.
As it is known that future cash flows are
risky in nature so it is not possible to discount them at risk free rate. So
investor must discount the future cash flows based on the equity cost of
capital. It is the expected return of the other investments available in the market
with same kind of risk to the firm’s share.
Price of the stock can be found by using
the cost of equity equation which is as follows:
Po = Div_1 + P_1 / 1 + r_E
$15 = 0.8 + X / 1.12
X = $16
So the expected selling price of the
stock is $16.00
Answer: $69,959
Explanation:
The amount of interest expense, that Corso will record on December 31, 2019, the company’s fiscal year end will be calculated thus:
First, we calculate the present value of payment which will be made on September 30,2020 and this will be:
= $1000000 × 0.857339
= $857339
Then, the interest expense on December 31,2018 will be:
= $857339 × 8%/12 × 3
= $17147
Therefore, the Interest expense on December 31,2019 will be:
= ($857339 + $17147) × 8%
= $874486 × 0.08
= $69959
Answer:
Cost of Goods Sold will contain 9,600 of the fixed manufacturing cost
Explanation:
actual fixed cost 12,000
Under absorption cost, the produced units will take the complete manufacturing cost
total manufacturing cost / produced units
12,000 / 1,500 units = 8
Then, we multiply by the amount of units sold to know how much of the manufacturing cost were recognize during the period
1,200 x 8 = 9,600
The rest, will be capitalized into inventory.
Answer:
C) The variable Y could be the price of the wool used to make mittens.
D) The variable X could be consumers income.
Explanation:
quantity supplied = 50 + 1/2X - 5Y -24Z
In this equation if X increases, then the quantity supplied increases. Therefore X can either be the product's price or consumer income.
In this equation if Y or Z increase, then the quantity supplied decreases. Therefore Y or Z are production costs, either labor or materials.