Answer:
Instructions are below.
Explanation:
Giving the following information:
Sales:
April= 500
May= 580
June= 540
July= 620
Finished goods inventory on April 1 is 190 units
Desired ending inventory= 25% next month sales.
To calculate the production for each month, we need to use the following formula:
Production= sales + desired ending inventory - beginning inventory
April:
Sales= 500
Desire ending inventory= (580*0.25)= 145
Beginning inventory= (190)
Total production= 455 units
May:
Sales= 580
Desire ending inventory= (540*0.25)= 135
Beginning inventory= (145)
Total production= 570 units
June:
Sales= 540
Desire ending inventory= (620*0.25)= 155
Beginning inventory= (135)
Total production= 560 units
Answer:
Jackson's target total cost of producing and selling 6 million cans of paint of $31,800,000 will enable it to reach stockholders' profit goals of $6 million.
The implication is that it should not allow its total costs (Production and other business expenses) to exceed $37,800,000.
This is because its sales revenue will be equal to $43,800,000 (6,000,000 * $7.30).
As such, Jackson can produce a can of paint for $5.30. It can also incur an average business expense of $1.00 per can to maintain and reach its $6 million profit target.
Explanation:
Profit is the difference obtained after deducting all costs from the revenue. There are some profit stages. The first is the gross profit, which considers the sales revenue and the cost of goods sold. The next profit stage is the operating profit, which subtracts the business running expenses from the gross profit. There are also profits before and after interest and taxes. The after tax profit is also called the net income or net profit. If it is negative, then it is called the net loss. It is from the net income that distributions are made to stockholders in the form of dividends while a part is retained in the business to increase its capital stock or stockholders' equity.
Answer:
Acitivy B should be crashed first by 2 days and Activity B has a crash cost per days of $25, it will be crashed for a total of $50.
Explanation:
activity A =
normal time (NT) = 5 days
Normal cost (NC) = $0
crash time (CT) = 3 days
Crash cost (CC) = $500
crash cost per day = [CC - NC]/[CT - NT] = $250/day
activity B:
normal time (NT) = 6 days
Normal cost (NC) = $0
crash time (CT) = 4 days
Crash cost (CC) = $50
crash cost per day = [CC - NC]/[CT - NT] = $25/day
activity C:
normal time (NT) = 8 days
Normal cost (NC) = $0
crash time (CT) = 3 days
Crash cost (CC) = $1000
crash cost per day = [CC - NC]/[ CT- NT] = $200/day
The activity that takes the least cost to speed up is the first one to be crashed. from the computations, activity B takes the least cost to speed up, so the project manager should crash activity B first by 2 days.
Therefore, Acitivy B should be crashed first by 2 days and Activity B has a crash cost per days of $25, it will be crashed for a total of $50.
Answer:
B. $304,060
Explanation:
We know that
Ending balance of finished goods inventory = Beginning balance of finished goods inventory + Cost of Goods manufactured - Cost of Goods Sold
= $304,560 + $290,500 - $291,000
= $304,060
We simply applied the above formula to compute the ending balance of finished goods inventory by considering the beginning balance of finished goods inventory, cost of goods manufacture and cost of goods sold.