Answer:
$312,000
Explanation:
Given that,
August Sales = $300,000
July sales = $330,000
Customer amounts on account are collected 60% in the month of sale and 40% in the following month.
Cash Receipts during August:
= (August Sales × 60%) + (July Sales × 40%)
= ($300,000 × 60%) + ($330,000 × 40%)
= $180,000 + $132,000
= $312,000
Therefore, the cash is budgeted to be received during August is $312,000.
Answer:
Part A:
Labur Productivity:
For US=5.14, LDC=1.35
Capital Productivity:
For US=1.72 LDC=4.31
Part B:(Multi factor productivity)
For US=1.29 LDC=1.03
Part C: (Raw material productivity)
For US=4.90 LDC=10.02
Explanation:
Part A:
Labur Productivity:
For US:

For LDC:

Capital Productivity:
For US:

For LDC:

Part B:
For US:

For LDC:

Part C:
For US:

ForLDC:
Converting Raw material FC into $ (1$=10FC)
Raw Material =19550/10=$1955

Answer:
focused cost leadership
Explanation:
A focused plan for cost management needs price-based rivalry to same a limited sector. A business that implements this approach will not automatically offer the industry's cheapest prices. Rather it pays low prices in competition with other firms that operate within the intended audience.
An crucial point in these techniques is that the essence of the small target audience differs throughout firms using a focused approach of cost management.
In some instances, demographics define the target group. Thus, from the above we can conclude that the correct option is B.
All that information gives you three points to make the graph.
Point 1:
At the price of $10, the offer is 2*1,000 shoes => (10, 2,000)
At the price of $25, the offer is 10*1,200 shoes => (25, 12,000)
At the price of $40, the offer is 10*1400 + 4*500 => (40, 16,000)
Then you have three points. You can check that their are not aligned because when you increase the price $15 from 10 to 25 the offer increases in 10,000 shoes; but when you increase the price $15 from 25 to 40, the offer increases 4,000.
To draw the grpah:
- use a perpendicular coordinate system with the price in the horizontal axis and the offer in the vertical axis,
- lable the horizontal axis with the prices from 10 to 50 and the vertical axis with the offers from 1,000 to 18,000.
- draw the three calculated points (10; 2,000) , (25; 12,000) and (40; 16,000)
- draw a curved line that passes through the three points.
Ther you have the graph.
Answer:11.82%
Explanation:
Yr C/ flow int Amount
1 7400. 1.08^2 8631.
2 11600. 1.08^1. 12,528
3 -3,200. 1 -3,200
Total reinvested amount
17959
MIRR=modified internal rate of return=
(17,959/12,800)^1/3-1
=1.1182-1=0.1182=11.82%