Answer:
correct option is C. 95.36 percent
Explanation:
given data
capital intensity ratio = 0.87
total assets = $48,900
current sales = $53,600
solution
first we get here Sales at full capacity by Capital Intensity Ratio that is
Capital Intensity Ratio = Total Assets ÷ Sales ..................1
put here value and we get
Sales =
Sales = $56,206.90
and
now we get Level of capacity is the firm currently operating that is express as
Level of capacity = Current sales ÷ Sales at full capacity .................2
put here value and we get
Level of capacity =
Level of capacity = 95.36%
so correct option is C. 95.36 percent