Answer:
The unit=9
Explanation:
The Cost of underage Cu= price -cost =200-0 =200 ( as there is no variable cost of the unsold room)
Cost of overage Co= cost - salvage value = 0 -(-325) =325
Service level = Cu / Cu+Co = 200/ 325+200 = 0.3809
which corresponds to the z value of -0.3
the optimum overbooking = mean + z x SD
= 10+ 3 x (-0.3) =9
Answer:
Financial advantage $40,000
Explanation:
The relevant variable cost will be determined as follows
Unit variable cost = 130+20 = 150.
$
Sales from special order ( 200 × $350)= 70,000
Variable cost ( 200× 150)= (<u>30,000
)</u>
Financial advantage <u> 40,000</u>
Note that the fixed manufacturing and selling costs were not included in the analysis, simply because they are not relevant. In other words, whether or not the special order is accepted these fixed costs of would be concurred either way.
Financial advantage $40,000
Answer:
Yes, the firm Commodities Exchange Corporation is liable to E-products Inc. as it has entered into a contract with Brenda who had written authority to buy on behalf of the firm.
Explanation:
Indeed, the risk of Commodities stretches out to E-Products. This is mostly a direct result of the risk of the chief is towards the operator for the agreement the specialist is the gathering in the interest of the head. Aside from this, there is an express power having a place with Brenda as she was given the approval from the head. Because of express, an evident position E-Products got the affirmation that Commodities is being spoken to by Brenda.
There is no close to home risk of Brenda to pay for the different fringe gadgets to the E-Products. Because of evident position, it was a reality clear to E-Products that Brenda is just going about as an operator for Commodities. As these items were purchased for the utilization of the head as opposed to the individual utilization of Brenda in this way she doesn't have any obligation.
Setting the pay according to the goals achieved
by a group may not be considered beneficial to everyone, thus decreasing motivation.
Pay-for-performance or according to individual performance may help motivate
the employee but increasing individuality in terms of performance may also decrease
group cohesiveness or group-related values. The speaker here shows depreciation by undervaluing another's work to overvalue or protect one's own.
Answer:
40 days.
Explanation:
In the absence of the information about opening receivables, the closing figure is assumed to be the average accounts receivables,
Hence,
Debtors Turnover Ratio for Reagan:
= Sales ÷ Average Accounts Receivables
= $608,000 ÷ $73,922
= 8.22 times
Assuming that the number of days in a year as 365,
the firm's days sales uncollected for the year works out to:
= 365 days ÷ Debtors Turnover Ratio
= 365 ÷ 8.22
= 40.40 or 40 days.