Answer:
Ending inventory cost= $1,494
Explanation:
Giving the following information:
Beginning Inventory: 300 $780
Purchases:
May 10: 400 units for $1,170
June 15: 500 units for $1,260 ($2.52 per unit)
August 28: 300 units for $990 ($3.3 per unit)
The company had 500 units were in its ending inventory at the end of the year.
Under FIFO (first-in, first-out), the ending inventory cost is calculated using the cost of the last units incorporated.
Ending inventory cost= 300*3.3 + 200*2.52= $1,494
Answer:
$200,000
Explanation:
This involves revenue recognition based on percentage of work completed (cost to completion technique). Revenue to be recognized per time is assessed based on the level of cost incurred compared with the total cost to be incurred.
Given that the total approved budget for the project is $600,000, If at the end of the first three weeks of work, $160,000 has been spent, and five miles of road have been completed for a a 15-mile road, the earned value of the project at the end of the first three weeks
= 5/15 * $600,000
= $200,000
Answer:
$470,425
Explanation:
The computation of the amount reported as bond payable is shown below:
<u>Particulars Interest at 4.5% Interest at 5% Amortized UnAmortized CV</u>
<u> discount discount </u>
Starting value $30,500 $469,500
($500,000 - $469,500)
June 30 $22,500 $23,475 $975 $29,525 $470,425
($500,000 × 4.5%) ($469500 × 5%)
The six months rate would be the half of the rates given in the question
Answer:
b. The economic cost of going to the pub is £40.
Explanation:
The correct option is - b. The economic cost of going to the pub is £40.
Reason -
Economic cost = Cost actually incurred to choose an option + opportunity cost
Now,
We know that
Opportunity cost is the value of next best alternative forgone.
Now,
Net benefits while the person going to Pub = 50 - 30 = £20
Net benefits while the person going to Theatre = 60 - 50 = £10
So,
The opportunity cost = £20 - £10 = £10
∴ we get
Economic cost of going to the Pub= £30 + £10 = £40
Answer:
1. Economic Growth and Regulatory Paperwork Reduction Act - <em>Consumer has less paperwork to go through to buy a new house</em>
The Economic Growth and Regulatory Paperwork Reduction Act of 1996 (EGRPRA) is a law that requires that the regulatory bodies of Federal Deposit Insured Corporation insured institutions such as banks and savings organisations review the documents they require from said banks to see if there are any unnecessary requirements needed. This will translate to fewer paperwork for the customers of such banks who for instance seek a mortgage to buy a house.
2. Fair Credit Reporting Act - <em>Consumer disputes financial information reported to a credit scoring company</em>
The Fair Credit Reporting Act (FCRA) gives consumers the right to dispute the information reported to a credit scoring company. It also regulates how these companies are allowed to collect and share the acquired data.
3. Federal Deposit Insurance Act - <em>The FDIC has the right to review companies for consumers</em>
4. Children's Online Privacy Act - <em>Consumer refuses to provide their five-year-old child's financial data to a company.</em>
The Children's Online Privacy Protection Act was passed in 1998 as a means to allow parents to determine what information about their children that websites can collect. Children in this case refers to people under the age of 13.