Answer:
Consider a Caribbean cruise route served by two cruise lines, Carnival and Royal Caribbean. Both lines must choose whether to charge a high price ($320) or a low price ($300) to vacationers. These price strategies with corresponding profits are illustrated in the payoff matrix to the right. Carnival's profits are in red and Royal Caribbean's are in blue. Suppose the cruise lines decide to collude. At which outcome are joint profits maximized?
Joint profits are maximized when Carnival picks $320 and Royal Caribbean picks $320.
Explanation:
When Carnival picks $320 and Royal Caribbean picks $320, then joint profits are maximized.
Nash equilibrium would exist only when Royal chooses $300 and the carnival chooses $300.
However, if both Carnival and Royal Caribbean charge a lower price, both of them can earn a higher profit.
Answer:
- The earnings per share of common stock is closest to
D. $11.41.
Explanation:
To find the Price-Earning Ratio first, it's necessary to deduct from the Net Income the part corresponding to Preferred Stock,
which is , $2,532,000 - (200,000*1,25= $250,000) = $2,282,000
Then we calculate the Earning/Share Ratio : $2,282,000/200,000 = 11,41
Shares of Common stock outstanding 200.000
Shares of Preferred stock outstanding 200.000*$1,25 = $250.000
NET INCOME Available $2,282,000 = $ 2,532,000 - $250,000
Answer:
Product A because the contribution margin per MH is $23.33
Explanation:
In terms of efficiency, you have to look for the highest outcome with the fewer use of resources. In this case, the resources available are the machines, and the outcome is the profit (margin per unit). Applying the formula: Efficiency producing X (Ex) = [(1 hour of machine hour) / (Product x timed used per unit)]Margin per unit X, and comparing products A and B, you get that producing A is more efficient in terms of profits than producing B, by $10,1 per hour (23,33 - 13,2)
Answer and Explanation:
The Journal entry is shown below:-
Amount should be capitalized for new vehicle = Cost + Painting and new logo cost + Deluxe Roof rack and trailer hitch
= $15,600 + $6,600 + $2,900
= $25,100
We took the cost of painting and deluxe roof and trailer hitch costs into account as they are supposed to increase the vehicle's future benefits.
Depreciation = (Cost - Salvage Value) ÷ Number of Years
= ($25,100 - $6,300) ÷ 5
= $3,760 per year
In the year 2022 vehicle is used only for 6 months (July to Dec), depreciation expense for the year ended December 31, 2022 is
= $3,760 × 6 ÷ 12
= $1,880
So, the Journal entry is
Depreciation expense Dr, $1,880
To Accumulated Depreciation $1,880
(Being depreciation provided for the year 2022 is recorded)
Therefore for recording the depreciation provided for the year 2022 we simply debited the depreciation expenses while we credited the accumulated depreciation.
Answer:
Contractionary fiscal policy to prevent real gdp from rising above potential real gdp would cause the inflation rate to be <u>LOWER</u> and real gdp to be <u>LOWER</u>.
Explanation:
A government engages in contractionary fiscal policy when it decreases spending or increases taxes. This is done to lower the economy's inflation rate, but it also decreases aggregate income which will decrease aggregate supply, resulting in a lower real gross domestic product.