Answer:
a. they are separate performance obligations
normal price of annual membership = $1,140
one yer enrollment in yoga = $600 x (30% - 10%) = $120 x 50% = $60
total $1,200
% of price allocated to:
annual membership = ($1,140 / $1,200) x $1,100 = $1,045
discount voucher = $1,100 - $1,045 = $55
b. the journal entry should be
Dr Cash 1,100
Cr Unearned revenue, membership fees 1,045
Cr Unearned revenue, discount voucher 55
The answer is true but other factor may come into play such as the cost and reliability of the supplier so these should be taken into account when choosing a supplier
Answer:
Instructions are listed below
Explanation:
Giving the following information:
The predetermined overhead rate based on direct labor cost. The information used in setting this rate includes estimates that the company will incur $754,000 of overhead costs and $580,000 of direct labor cost.
Estimated manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base
Estimated manufacturing overhead rate= 754000/580000= $1.3 per direct labor dolar
Allocated MOH= Estimated manufacturing overhead rate* Actual amount of allocation base