Answer:
The correct answer is C.
Explanation:
Giving the following information:
Total Estimated total machine-hours (MHs) 10,000
Estimated total fixed manufacturing overhead cost= $45,800
Total Estimated variable manufacturing overhead cost- per MH= $1.90 + $2.10= $4
To calculate the estimated manufacturing overhead rate we need to use the following formula:
<u>Estimated manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base</u>
<u>Estimated FIXED manufacturing overhead rate=</u> (45,800/10,000)= $4.58
Answer:
The amount of cash flow from revenue that will appear on the statement of cash flows is $120,000.
Explanation:
the amount pf cash flow from revenue that will appear on the statement of cash flows is $120,000 because irrespective of whether it is collected or not he must consider the full value of accounts receivable and the collection amount out of the account receivable will be adjusted in the cash flow from operating activities.
Therefore, The amount of cash flow from revenue that will appear on the statement of cash flows is $120,000.
Answer:
ROE = 33.33%
Explanation:
<em><u>return on equity:</u></em>

<em><u>where:</u></em>
Average equity

(140 + 160) / 2 = 150
return on equity : 50 / 150 = 1/3 = 0.3333 = 33.33%
The ROE measures the effectiveness of the managers to generate profit with their current net assets(equity)
This ROE of 33.33% rrepresent that for every dollar of equity the company generates 33 cents of income
The given statement " To add a pie chart, first select the data to be charted and then tap or click the Insert Pie or Doughnut Chart button (INSERT tab | Charts group) " is TRUE
Explanation:
A pie chart is a circular mathematical diagram separated into slices that display numerical proportions. The length of each piece in a pie chart is proportional to the amount it represents.
In other words, each piece of the pie is relative to the size of the party in its entirety. The whole pie is 100% whole, while the pie "slices" represent portions of the whole.
You must have a list of both the category (description of your categories) and numerical variables to construct a pie chart.
Tables can be hard to draw by hand, in particular for tricky numbers. The entire pie is 360 degrees, making drawing 13.9% or 56% difficult. With the range of computer programs, it is not really important that you can create pie charts.
Answer and Explanation:
The preparation of an income statement under variable costing is shown below:-
Income statement under variable costing
ACES INC
Sales $558,600
(5,700 × $98)
Less:
Cost of goods sold
Variable product cost $147,060
($25.80 × 5,700)
variable selling administrative
expenses ($2.80 × 5,700) $15,950
Less: Total variable cost $163,020
Contribution margin $395,580
Less: Fixed overhead cost $93,840
Less: Fixed and selling
administrative expenses $66,000
Net income $235,740