Answer:true
Explanation:
To create an atmosphere of easy communication and profit earning
Answer:
$45.027 million
Explanation:
The accounting equation shows the relationship between the various elements of the balance sheet. These are the assets, liabilities and equity. It is given as
Assets = Liabilities + Equity
The owner's equity is made up of the common stock and retained earnings (which is the net income less dividend paid over the period).
Equity = $125.989 million - $77.152 million
= $48.837 million
Retained earnings = Equity - Common stock
= $48.837 million - $3.810 million
= $45.027 million
Digby Corporation's retained earnings is $45.027 million
<span>To calculate the number of people for whom to provide supplies for (B) you need to subtract the number of people who brought their supplies (P) from the overall number of people (72).
B=72-P</span>
Answer:
Acitivy B should be crashed first by 2 days and Activity B has a crash cost per days of $25, it will be crashed for a total of $50.
Explanation:
activity A =
normal time (NT) = 5 days
Normal cost (NC) = $0
crash time (CT) = 3 days
Crash cost (CC) = $500
crash cost per day = [CC - NC]/[CT - NT] = $250/day
activity B:
normal time (NT) = 6 days
Normal cost (NC) = $0
crash time (CT) = 4 days
Crash cost (CC) = $50
crash cost per day = [CC - NC]/[CT - NT] = $25/day
activity C:
normal time (NT) = 8 days
Normal cost (NC) = $0
crash time (CT) = 3 days
Crash cost (CC) = $1000
crash cost per day = [CC - NC]/[ CT- NT] = $200/day
The activity that takes the least cost to speed up is the first one to be crashed. from the computations, activity B takes the least cost to speed up, so the project manager should crash activity B first by 2 days.
Therefore, Acitivy B should be crashed first by 2 days and Activity B has a crash cost per days of $25, it will be crashed for a total of $50.
Answer:
$6,000
Explanation:
When a company makes sales on account, debit accounts receivable and credit sales. Based on assessment, some or all of the receivables may be uncollectible.
To account for this, debit bad debit expense and credit allowance for doubtful debt. Should the debt become uncollectible (i.e go bad), debit allowance for doubtful debt and credit accounts receivable.
Since the Allowance for Doubtful Accounts has a credit balance of $1,200 before adjustment at December 31, 2016, the additional amount to be allowed
= $7200 - $1200
= $6000
This will be posted as
Debit Bad debt expense $6000
Credit Allowance for doubtful debt $6000