Answer:
So the value that separates the bottom 25% of data from the top 75% is -0.00235.
Explanation:
Previous concepts
Normal distribution, is a "probability distribution that is symmetric about the mean, showing that data near the mean are more frequent in occurrence than data far from the mean".
The Z-score is "a numerical measurement used in statistics of a value's relationship to the mean (average) of a group of values, measured in terms of standard deviations from the mean".
Solution to the problem
Let X the random variable that represent the variable of interest of a population, and for this case we know the distribution for X is given by:
Where
and
For this part we want to find a value a, such that we satisfy this condition:
(a)
(b)
Both conditions are equivalent on this case. We can use the z score again in order to find the value a.
As we can see on the figure attached the z value that satisfy the condition with 0.25 of the area on the left and 0.75 of the area on the right it's z=-0.674. On this case P(Z<-0.674)=0.25 and P(z>-0.674)=0.75
If we use condition (b) from previous we have this:
But we know which value of z satisfy the previous equation so then we can do this:
And if we solve for a we got
So the value that separates the bottom 25% of data from the top 75% is -0.00235.
Answer:
Total allocated cost= $146.4
Explanation:
Giving the following information:
Julie Stone visited the hotel for a 6-night stay.
Julie had 3 meals in the hotel during the visit.
guest check-in= $8.40 per guest check-in
room cleaning= $21.00 per room cleaning
meal service= $4.00 per served meal
<u>To allocate costs based on the activity, we need to use the following formula:</u>
Allocated MOH= Estimated manufacturing overhead rate* Actual amount of allocation base
guest check-in= 8.40*1= 8.4
room cleaning= 21.00*6= 126
meal service= 4.00*3= 12
Total allocated cost= $146.4
Answer:
$3,280
Explanation:
The annuity factor of 11% at four years will be;
annuity = (1 - 1 / (1 +r)^n ) / r
annuity = 3.102
P = Pmt * annuity
P = 41,000 * 3.102
P = 127,182
If college graduate decided to buy a car then the annual yield that he receives from the investment in bonds will be opportunity cost.
$33,500 * 8% = $3,280
<span>Maintaining an active lifestyle requires small but manageable changes in daily life. First of all, awareness is key. How many steps do you normally take? What do your work life and home life look like in terms of movement? Once someone knows what a typical day looks like, they can see where they are weak. Small changes can then be made, such as parking the car further from the store or taking walking breaks when sitting at the office desk for hours each day. Finally, an active lifestyle can be social. Being with friends does not have to revolve around food and drink; rather, friends can be enjoyed while playing leisurely sports (i.e., racquetball, tennis) or walking while conversing.</span>
Answer:
Average consumption will be higher at University A
Explanation:
In the given situation the fee of €500 will cater for food for the semester in University A. There is no limit stated but the average student eats 250kg.
This implies that there will be students that eat higher than 250kg here.
Since there is no limit to what they can eat, they eat as much as possible to maximise satisfaction.
In University B on the other hand there is maximum of 250kg covered by the fee of €500.
The average amount of food eaten will be below 250kg as all students eat either at or below the maximum amount