Answer: d. $45,000 should be debited to Land Improvements.
Explanation:
Land improvements records any moderation to land asset that is expected to add to its value and lasts for more than a year.
The paving and lighting of the parking area will add value to the area and will last longer than a year so both should go to the Land improvement account. As this account is an asset account, it will be debited when increased:
= 30,000 + 15,000
= $45,000
Explanation:
the renter's rule is that the rent should be no more than 30% of the income for the same period of time.
therefore 30% of $1,586 = $475.80
The rent should be no more than $475.80
Answer:
1)They would prefer to make shorts as contribution margin per unit is higher for shorts
Explanation:
Step 1. Given information.
- Sales price shirts is $24
- Variable costs shirts is $10
- Variable costs shorts $17
Step 2. Formulas needed to solve the exercise
Contribution margin = sales price - variable cost
Step 3. Calculation.
Contribution margin shirts = 24 - 10 = 14
Contribution margin shorts = 32 - 17 = 15
Step 4. Solution.
<h2>
Contribution margin shorts > Contribution margin shirts</h2>
Answer:
Intrinsic value of Stock C is 300
Explanation:
given data
expected pay dividend = $3
growth rate of dividends = 9%
stock C require a rate of return = 10%
stock D require a rate of return = 13%
solution
we get here intrinsic value by the DDM method
intrinsic value = Upcoming Dividend ÷ ( Required rate of return - Growth rate of stock ) .................1
intrinsic value =
intrinsic value =
intrinsic value = 300
so intrinsic value of Stock C is 300
Answer:
C. 30,210
Explanation:
Cost of merchandise sold = cost of merchandise purchase - cost of merchandise left in inventory
= Purchases of $32,000 - Purchases discounts of $960 - Purchases returns and allowances of $1,200 + Freight In of $1,040
- ( Merchandise inventory at September 30 of $6,370 - Merchandise inventory September 1 of $5,700)
= 32,000- 960- 1,200+1,040 - 670 = 30,210