Answer: letter C. Project feasibility
Explanation:
Answer:
$10,000
Explanation:
Given that:
McLin holds $90,000 of AEP, this implies what is salary is made of;
Tobias, the sole shareholder, has an adjusted basis of $80,000 in his stock.
Tobias is paid a $90,000 salary income.
Ignore the 20% QBID
We are to determine the tax aspects of the transactions
Since the company receives a $90000 for salary expense. Thus Tobias basis is zero, then :
The tax aspect of the transaction is : ($90000 - $80000)
The tax aspect of the transaction = $10,000
Answer:
B
Explanation:
Here, in this question, we are asked to determine the decrease in notes payable that peachtree should record in the first year.
To determine this, we proceed as follows;
Interest payment for the first year = 30000*7% i.e 2100
Principal amount paid = Total amount paid - Interest amount
= 7317 -2100 i.e 5217
Notes payable should be reduced by 5217
Answer: The risk of stock out = 2.94%
Explanation:
Reorder point is calculated as: Lead time*demand per unit time=45*9=405
While the amount on-hand reaches 422 pounds, the manager was reordering lubricant.
During the lead time, Standard Deviation of Demand =Daily S.D*(Lead time)^0.5=3*(9^0.5)=9
Risk of Stock Out=(422-405)/9 S.D=1.89 S.D
From Normal distribution curve 1.89 S.D=0.0294=2.94%
Therefore, the risk of stock out=2.94%