Answer:
I used an excel spreadsheet to calculate this:
the least squares regression line:
y = a + bx
y = $2,752 + 3.87x
where y = total cash wash costs and x = rental returns
fixed costs = $2,752 per month
variable cost = $3.87 per car washed
Answer:
Cash Collection is $122,000
Receivable as on August 31, is $97,000
Explanation:
Total budgeted cash collection in the month of August is $122,000 and total receivables as on August 31 is $97,000.
A schedule for the cash collection is made in MS Excel file, which is attached with this answer, please find it.
Answer:
c
Explanation:
a. Related goods can be complementray goods or substituted goods. In case of complementary goods, price of related good is inversely related to quantity demanded. In case of substituted goods, price of related good is directly related to quantity demanded.
b. It can be greater than 1.
c. It is always negative as relationship between price and quantity demanded is inverse.
d. It doesn't violate the law of demand
Answer:
$1.7
Explanation:
From the question above Kirova company recorder the following information
Number of issued common shares is 990,000
Net income is $1,436,500
Number of authorized common share is 1,000,000
Weighted average income of outstanding common shares is 845,000
Number of treasury shares is 145,000
The formular to calculate the earning per share is
= Net income/Outstanding shares
Net income= $1,436,500
Outstanding shares= number of issued common shares- number of treasury shares
= 990,000-145,000
= 845,000
Therefore, the earnings per share can be calculated as follows
= 1,436,500/845,000
= $1.7
Hence Kirova's earning per share is $1.7
Explanation:
The second closing entry is as follows
Income summary Dr $48,000
To Depreciation Expense $25,000
To Salaries expense $23,000
(Being the expenses account are closed)
While closing the expenses account we debited the income summary account with a total amount of expenses account and credited the expenses account individually with their amount